Spotkanie z Kirą Gałczyńską

Uczniowie Gimnazjum, szczególnie zainteresowani literaturą i dziedzinami humanistycznymi, spotkali się 5 czerwca 2014 r. z Kirą Gałczyńską – córką znanego Poety. Pani Kira wzruszająco, ale i z humorem opowiedziała kilka ważnych wydarzeń z życia swojego ojca, a także prywatnych wspomnień z życia rodzinnego. Słuchano tych opowieści z zapartym tchem, gdyż córka „zielonego Konstantego” ma niezwykły dar pięknego opowiadania.

Joanna Jankowska

„ Per aspera ad astra”, czyli spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim

13 maja naszą szkołę odwiedził generał brygady WP, członek Stowarzyszenia Kosmonautów i Astronautów Świata, najsłynniejszy polski lotnik i jedyny Polak, który był w Kosmosie – Mirosław Hermaszewski. Znamienity gość przygotował prezentację o etapach swojej  lotniczej kariery, która zaprowadziła go na szczyt w dosłownym i metaforycznym znaczeniu.

A bez wątpienia jego życie obfitowało w cuda i wyzwania. Pilot szybowcowy, potem pilot myśliwski służył w wojskach obrony powietrznej kraju, by wreszcie 27 czerwca 1978 roku odbyć lot w Kosmos na statku Sojuz 30. Można więc śmiało stwierdzić, iż marzenia chłopca, który pragnął sięgnąć gwiazd., spełniły się. …

Nasi uczniowie „zasypali” gościa gradem pytań dotyczących pobytu na innej planecie. Niektórych interesowały też warunki, jakie należy spełnić, by dostać się do Wyższej Szkoły Lotniczej i uzyskać licencję pilota.  Może wśród obecnych na spotkaniu narodził się następca znanego kosmonauty?

Dorota Michasik- Stępniak

Hajże na Sopliców! – Daniel Olbrychski w naszej szkole

10 grudnia odwiedził nas Andrzej Kmicic, Azja Tuhajbewicz i Gerwazy w jednej osobie wybitny aktor filmowy i teatralny Daniel Olbrychski.

Niezwykła erudycja i ciepłe usposobienie Gościa sprawiły, że aktor nie okazał się tak monumentalny, jak przypuszczaliśmy. Przy prezentacji przygotowanej przez Asię i Weronikę z 3ag szacowny opowiadał anegdotki z planu filmowego, przytoczył kilka ciekawych historii ze swojego życia, a nawet zdradził tajniki warsztatowe niektórych, kreowanych przez siebie bohaterów. Historia o wąsach, które posłużyły mu do kilku ról, rozbawiła obecnych na spotkaniu uczniów, którzy potem sami zgadywali, w której roli pan Olbrychski grał ze swoim zarostem, a kiedy występował z pełną charakteryzacją.

Młodzież zasypała gościa pytaniami, a spotkanie zakończyło rozdawanie autografów.

„Nie muszę zagrać Hamleta!” – o optymizmie Szymona Bobrowskiego na spotkaniu z uczniami naszej szkoły

26 listopada gościliśmy w szkole popularnego aktora Szymona Bobrowskiego. Ujmujące obejście i niesamowita umiejętność skupiania na sobie uwagi sprawiły, że wspólnie spędzony czas okazał się .za krótki, by poznać tego ciekawego człowieka. Bez wątpienia artysta zaskoczył nas swoim oryginalnym podejściem do zawodu i do życia. Historie związane z kręceniem filmów, przygody z wyszukaną i mniej wyszukaną widownią a także wspomnienia z czasów studenckich zainteresowały nawet naszych szkolnych malkontentów. Na pewno wielu z nas zaraził swoją pasją filmową i zaintrygował na tyle mocno, że sięgniemy po filmy, w których aktor kreował role pierwszoplanowe(np. Bokser), jak i do kinematografii, w której pojawił się tylko w epizodach.