Akcje charytatywne

Nasi wolontariusze w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy

WPVNAERR

Podobnie jak w zeszłym roku uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w akcji Jurka Owsiaka. Całą niedzielę kwestowali na rzecz „ podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”.
Po raz kolejny uczniowie udowodnili, że wolontariat sprawia im przyjemność i zawsze mają czas, aby pomóc potrzebującym.

Koordynator akcji, Dorota Michasik Stępniak

„Zawsze, kiedy sam, nie mając wiele, potrafisz dzielić się z innymi i obdarzasz ich radością, jest Boże Narodzenie…” – wolontariusze w Gimnazjum Szkoły Marzeń.

Już po raz drugi uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w akcji zainicjowanej przez Fundację pani Ewy Lubianiec „Pomóż dorosnąć”. Nikt nie przeszedł obojętnie wobec pomocy tym, którzy jej naprawdę potrzebują. Spotkanie z panią Ewą Lubianiec uświadomiło nam, że my też możemy być świętymi Mikołajami, a praca na rzecz wolontariatu sprawia ogromną satysfakcję. Okazało się, że przyjemnie jest dawać, a nie tylko brać. Zorganizowaliśmy więc akcje:
1. Paczki dla Rodzin.
Już od listopada zajęliśmy się zbiórką odzieży, żywności, środków czystości dla potrzebujących Rodzin pani Beaty, pani Danuty i pani Izabeli. Opiekę nad Rodzinami podzieliliśmy na poziomy i efekt zbiórki przeszedł nasze oczekiwania. Chłopcy z 3c gimnazjum kilka godzin pakowali pudła z darami do samochodów fundacji.
2.Loteria fantowa.
Uczniowie przynosili fanty(reklamówki z firm Rodziców, własnoręcznie wykonane ozdoby, maskotki, książki, płyty itp.) i na loterii każdy mógł za przysłowiowy grosz(zakup losu) wygrać coś ciekawego a zatem wesprzeć akcję.
3. Kiermasz świąteczny.
Nasi gimnazjaliści wykazali się wielką kreatywnością – wykonali piękne bombki, które okazały się hitem i zostały szybko wykupione. Na świątecznym straganie ukazały się również nasze pierniczki i domowe przetwory.
4. „Cegiełka” dla potrzebujących Rodzin.
Piękne gimnazjalne Anioły sprzedawały na Wigilii szkolnej „cegiełki”. Zarówno Rodzice jak i uczniowie chętnie wsparli naszą akcję.

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc i choć troszkę umilić święta trzem Rodzinom.

Koordynator akcji w gimnazjum,
Dorota Michasik Stępniak

Uczymy nasze dzieci i młodzież wrażliwości na potrzeby innych

Trudno byłoby wyliczyć wszystkiej akcje charytatywne, w których biorą udział nasi wychowankowie i uczniowie oraz ich rodzice.

Od blisko 15 lat pomagamy gminnej Szkole Podstawowej w Leonowie (Lubelskie), walczącej o przetrwanie. Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia w naszych placówkach odbywają się licytacje, rodzice uczniów przynoszą różne dary, dzięki którym leonowskie dzieciaki co roku otrzymują świąteczne prezenty, a ich szkoła – wsparcie materialne. Licytacjom towarzyszą przedstawienia z udziałem uczniów i nauczycieli, więc pomagamy, bawiąc się.

Najmłodsi uczniowie najchętniej pomagają „braciom mniejszym”– zwierzętom. Co roku wspólnie z nauczycielami i swoimi rodzicami biorą udział w zbiórkach karmy oraz różnego rodzaju akcesoriów dla czworonogów, np. na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt Na Paluchu.

Z kolei nasi gimnazjaliści – za sugestią szkolnego pedagoga – postanowili zinstytucjonalizować swą aktywność, zrzeszając się w Szkolnym Klubie Wolontariusza „IUTUM”. Jak przystało na profesjonalistów, nawiązali współpracę z instytucjami o większym doświadczeniu w pomaganiu innym – Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, fundacją „Pomóż dorosnąć” czy hospicjum dla dzieci.

Większość naszych uczniów nie spotyka się na co dzień z biedą, cierpieniem czy innymi poważnymi problemami, dlatego chcemy poprzez akcje charytatywne uwrażliwić dzieci i młodzież na potrzeby innych.