Gminny międzyszkolny projekt edukacyjny „W Krainie Rzeki Jeziorki”

Chcecie zrobić coś pożytecznego dla okolicy, a przy okazji zaliczyć swój gimnazjalny projekt edukacyjny?
Jeśli Tak, to zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie „W Krainie Rzeki Jeziorki”.
Celem projektu jest przybliżenie uczniom, ich rodzicom oraz wszystkim mieszkańcom gminy Piaseczno wiedzy o historii, kulturze, geografii, przyrodzie oraz walorach turystycznych ich najbliższej okolicy. Uczniowie będą mieli okazję rozwijać m.in. umiejętności pracy w grupie, pozyskiwania i przetwarzania informacji oraz autoprezentacji. Projekt będzie też dawał możliwość nawiązywania kontaktów z uczniami z innych szkół w ramach wymiany doświadczeń, rozwijania pasji, własnych umiejętności, a także będzie elementem promującym Gminę Piaseczno oraz dolinę rzeki Jeziorki.
Projekt potrwa od październik 2014 do marca 2015. Skierowany jest do uczniów gimnazjów, którzy m.in. chcieliby obowiązkowy projekt edukacyjny zrealizować w nieco inny sposób. Każda szkoła może zgłosić dowolną liczbę zespołów w dowolnej z kategorii: historia, kultura, geografia, przyroda i ekologia, turystyka. W skład zespołu może wchodzić od 3 do 5 osób. Zgłoszenia do projektu przyjmowane są do 20 października 2014 r. na specjalnym formularzu.
Więcej szczegółów w regulaminie poniżej.

W krainie rzeki jeziorki plakat

Rekonstrukcja zdjęć z Powstania Warszawskiego

9 i 10 czerwca odbywały się w szkole prezentacje projektów edukacyjnych. Uczniowie klas drugich przez kilka tygodni opracowywali w zespołach wybrane przez siebie tematy, aby efekty swojej pracy przedstawić koleżankom i kolegom oraz komisji złożonej z nauczycieli.
Jednym z ciekawszych projektów była „Rekonstrukcja zdjęć z Powstania Warszawskiego”, w którym autorki starały się przybliżyć swoim kolegom codzienne życie warszawiaków w czasie Powstania. Jak powiedziały o tym twórczynie projektu: „Wybrałyśmy ten temat, aby ukazać życie zwykłych ludzi zamieszkujących Warszawę i okolice podczas Powstania Warszawskiego. Ludzi, którzy mieli swoje pasje, marzenia, plany, przeżywali swoje uczucia i żyli pełnią życia. Starali się jak najlepiej wykorzystać czas, bo nie wiedzieli, ile im go zostało. To wszystko ukazałyśmy na zdjęciach, starając się odtworzyć uczucia osób z zachowanych zdjęć poprzez szczegółową analizę wyrazu ich twarzy i postawy.”
Poniżej przedstawiamy kilka fotogramów, na których umieszczone są zdjęcia oryginalne oraz ich współczesne rekonstrukcje.

Nauczyciel języka polskiego,

Zbigniew Dziekan

Dzien projektów gimnazjalnych

Jak co roku w czerwcu odbył się w naszym Gimnazjum „dzień projektów gimnazjalnych”. We środę 10 czerwca od samego rana przed komisją i pozostałymi uczniami naszej szkoły prezentowały się grupy projektowe. Prezentacje uczniów były efektem wielotygodniowych prac, które prowadzone były pod okiem opiekunów. Łącznie wystąpiło 12 zespołów. Jako pierwsi wystąpili uczniowie, którzy przeprowadzili badania ankietowe na temat naszej szkoły i wiedzy uczniów o dyscyplinach sportowych. W dalszej kolejności prezentowały się dwie zwycięskie drużyny: Odyseuszy, którzy startowali w konkursie Odyseja Umysłu oraz Bezimienni, którzy swoim projektem wygrali konkurs „W krainie rzeki Jeziorki”.
Projekty były naprawdę różnorodne pod względem tematycznym. Od wyprawy w nieznane z Odyseją Kosmiczną, przez krótkometrażowy film o marzeniach po działania taktyczne w czasie I Wojny Światowej. Dowiedzieliśmy się także jak robi się leki i jak wpływają na nasze życie. Dwie grupy przekonywały nas do znaczenia diety w życiu człowieka, oczywiście bardzo skutecznie! Na koniec podbiliśmy wraz z Wikingami nieznane lądy.
Zapraszamy do obejrzenia filmu pt. Walcz o marzenia oraz do fotogalerii z tego dnia.

Koordynatorki dnia projektów,
Monika Szorska i Katarzyna Domaradzka

Projekty

W drugim semestrze roku szkolnego 2014/2015, w ramach informatyki, uczniowie klas gimnazjalnych realizowali projekty. Efektem ich pracy są zdjęcia i grafiki inspirowane logotypami, markami, aplikacjami komputerowymi, fotomontaże oraz filmy. Zapraszam do obejrzenia wybranych prac.

Katarzyna Włodarczyk

Shorewood Waters Project

Our team represents Szkołę Marzeń in supporting the Shorewood Waters Project. A team of students, true lovers of biology, who worked intensively for four months, has created an international project „Purification methods of water and their importance in the life of a man” that has gained interest by teachers of other European countries, such as Germany or Turkey. The project consists of four parts: with movie that was made by students Julię Rudnicką and Piotra Kukulskiego (students of class 2b), with multimedia presentation and experience made by Annę Ocipińską and Julię Pyszyńską (schoolgirls class 3b) and with computer animation done by Weronikę Sromek and Zofię Zapiec (schoolgirls class 3b). The project was assigned to the portal eTweening and Erasmus+ program. We are expecting join to students group from other countries and we hope to create international project.
Mentor of biologists in Private Junior High School nr 2 „Szkoła Marzeń”

Damian Blaszczak