Strzelnica! – POZA HORYZONT

POZA HORYZONT to innowacyjny projekt w naszej szkole mający na celu rozwiązanie konkretnego problemu z użyciem różnych metod. Umożliwia m.in. odkrywanie nowych umiejętności, rozwijanie poczucia własnej wartości, integrowanie uczniów i zawiązywanie relacji między nimi. Uczy wystąpień publicznych, stwarza uczniom szansę połączenia w praktyce emocji z refleksją i wiedzy z wyobraźnią. To po prostu nauka przez zabawę! Zespół uczniów, który najlepiej zaprezentował efekt swojej tygodniowej pracy zdobył nagrodę! W tym roku było to wyjście na STRZELNICĘ! Zwycięska drużyna chłopców z 1. i 2. klasy spędziła czas w towarzystwie jednej z koordynatorek projektu, ćwicząc celne strzały.

Koordynatorki PH

Czytaj więcej

Narada klimatyczna

1.03 odbyła się w naszej szkole narada klimatyczna zorganizowana przez Samorząd Uczniowski, mająca na celu omówienie 6 wybranych przez Młodzieżową Radę Gminy Piaseczno obszarów dotyczących ochrony środowiska. Była to kontynuacja działań rozpoczętych w postaci audytu klimatycznego przez nasze przedstawicielki w MRGP Maję Sternicką i Olę Jastrzemską. Warto nadmienić, że współpracujemy w tej kwestii z SU PSP, czyli z Julią Czurą i Alicją Olek. Nasze dwa główne obszary zainteresowań to zużycie wody oraz prądu w naszej szkole. Mamy nadzieję, że zainspirujemy całą społeczność szkolną do dalszych działań w tym kierunku.

Opiekunowie SU

Czytaj więcej

Wizyta Absolwentów

PALO odwiedzili nasi pierwsi absolwenci, między innymi aby opowiedzieć najstarszym licealistom o rekrutacji na uczelnie oraz życiu studenckim. Doświadczenia mają już bardzo bogate, bo studiują zarówno za granicą, jak i w Polsce, na uczelniach państwowych oraz prywatnych i w różnym trybie: dziennym, ale także wieczorowym. Wielu absolwentów ma już za sobą także pierwsze doświadczenia zawodowe. Oby tegoroczni maturzyści zainspirowali się ich historiami i podjęli dobre decyzje, których podjęcie dla wielu z nich jest bardzo trudne.

Czytaj więcej

KRÓL JEST TYLKO JEDEN

Rok temu Sarmaci z PALO, tubalnymi głosami rasowych kibiców, dali wyraźne zwycięstwo Janowi III Sobieskiemu. Tym razem jednak wygrał Niemiec. Wśród gromkich okrzyków, braw, a nawet pisków publiczności (ze znaczącym udziałem naszych uczennic), w tym roku w wolnej elekcji zwyciężył kandydat zachwalany jako August der Starke, który w finale pokonał równie mocnego kandydata ze Szwecji – Zygmunta III Wazę. A wszystko to w ramach corocznej wyprawy klas 2 LO do warszawskiego Teatru Syrena, na przebojowy musical „Bitwa o tron”, w związku z omawianymi na lekcjach historii dziejami królów elekcyjnych. Poza rozszerzeniem wiedzy z lekcji, emocjami i rozmowami oraz pokazem elegancji w teatralnych kuluarach, każdemu chyba pozostała w pamięci wpadająca w ucho muzyka i słowa:

Elekcyjny to był wielki show!
Z historii dało się zetrzeć kurz!
Ważył się Rzeczpospolitej los!
Niech żyje kolejny król!
Niech drogę pokaże nam wśród
Dziejowych burz!
Elekcyjny zadecydował wasz głos!

Niektórzy już pytali, czy mogą zapisać się znowu, na przyszłoroczną „Bitwę o tron” z aktualnymi klasami pierwszymi.

Czytaj więcej

BAL WALENTYNKOWY

23 lutego z inicjatywny Palończyków po raz pierwszy w naszym liceum odbył się BAL WALENTYNKOWY. Salę udekorowaną balonami, serduszkami i świecącymi dodatkami wypełniali uczniowie przybrani w niecodzienne, gustowne stroje. Rewelacyjną muzykę, przy której nie można było nie tańczyć zapewnili DJ Karolina i DJ Antoni. Prowadzący imprezę, Stasiek, aranżował konkursy oraz zachęcał uczestników do zabawy. Cały wieczór panowała fantastyczna atmosfera wzbogacana indywidualnymi i zespołowymi wykonami karaoke.

SU PALO

Czytaj więcej

SZTUKA I POLITYKA – OD AGORY DO SEJMU

Jak co roku, uczniowie klas pierwszych PALO poznają na lekcjach cywilizację starożytną i średniowieczną, a w połowie roku szkolnego wspomagamy ten proces wizytą w Muzeum Narodowym w Warszawie. Konsumujemy wtedy zdobytą już wiedzę na temat życia Greków i Rzymian (Galeria Sztuki Starożytnej), a dopiero wstępnie zapoznajemy się z ideami i sztuką średniowiecza (Galeria Sztuki Średniowiecznej). Dzięki wieloletniej współpracy ze sprawdzonymi edukatorami muzealnymi możemy liczyć na ciekawe, interaktywne warsztaty dopasowane do potrzeb naszych licealistów, którzy błyszczą zdobytą w szkole wiedzą, a czasem nawet przejmują rolę przewodników (por. załączone zdjęcia). Również i tym razem – jesteśmy już do tego przyzwyczajeni! – uczniowie PALO zapracowali na pochwały i zachwyty ze strony naszych gospodarzy z Muzeum Narodowego.

Po przerwie obiadowej udaliśmy się, znów zgodnie z coroczną tradycją, do gmachu Sejmu, by dzięki uprzejmości pracowników Wszechnicy Sejmowej zapoznać się na miejscu z codzienną pracą parlamentu, którą omawialiśmy wcześniej na lekcjach HiT. Ponieważ był to dzień obrad, przysłuchiwaliśmy się im przez chwilę z galerii sali plenarnej, skąd odebrała nas następnie reprezentująca w Sejmie nasz okręg wyborczy Pani Poseł. Młoda i zajmująca się w parlamencie tematyką młodzieży Posłanka nawiązała z licealistami świetny kontakt, szczerze opowiadając o realiach swej pracy oraz opracowywanych właśnie planach reformy edukacji. Padały tak liczne pytania, a atmosfera była tak dobra, że z ledwością zdążyliśmy z powrotem pod szkołę na odjazd autokarów rozwożących uczniów do domów.

Czytaj więcej

W KRĘGU HUMANISTÓW: KOS W SYKSTYNIE

Humaniści muszą być na bieżąco z tym, co aktualnie dzieje się w sferze kultury. Dlatego – po udanym jesiennym maratonie filmowym PALO – 19 lutego znów wyruszyliśmy po lekcjach, silną grupą humanistów i innych zainteresowanych licealistów, do Warszawy, aby wyrobić sobie zdanie na temat dwóch głośnych kulturalnych wydarzeń.

Pierwszym z nich była przygotowana we współpracy z Muzeami Watykańskimi multimedialna wystawa pt. „Kaplica Sykstyńska – dziedzictwo”. Nawet ci z nas, którzy wcześniej zwiedzili kaplicę w Watykanie (m.in. w ramach wyjazdu edukacyjnego PALO), mieli okazję do nowych wrażeń, dzięki najwyższej jakości cyfrowym fotografiom podziwiając niedostępne turystom w Rzymie szczegóły, objaśniane przez najlepszych włoskich specjalistów. Kaplica Sykstyńska – kwintesencja idei chrześcijańskich, ducha renesansu i geniuszu najsławniejszych włoskich artystów – nie ma już przed nami tajemnic.

Po przerwie na kolację udaliśmy się następnie na pokaz nagrodzonego Złotymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni filmu „Kos”. Wiedzieliśmy, że nie jest to klasyczny film biograficzny o bohaterze narodowym Polski i USA, ale raczej mocne kino akcji, które wstrząsa widzem i nie pozostawia go obojętnym (ktoś mówił nawet o porównaniach do Quentina Tarantino czy westernu). Film z pewnością nie był nudny, natomiast dyskusje o tym, czy to właściwa konwencja do opowiadania o wielkich postaciach historycznych, trwały potem jeszcze bardzo długo. I o to chodziło.

Czytaj więcej

Szkolny Audyt Klimatyczny

Samorządy Uczniowskie PALO oraz Szkoły Marzeń wzięły dziś udział w spotkaniu Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno dotyczącym szkolnych narad klimatycznych. Przedstawiliśmy na nim nasze dotychczasowe ustalenia, dotyczące dwóch obszarów, wybranych przez uczniów: zużycia prądu oraz wody. Kolejnym etapem działań Samorządów Uczniowskich będzie zorganizowanie szkolnej narady klimatycznej. Uczniowie będą na niej rozważali możliwe do wprowadzenia zmiany dotyczące powyższych dwóch obszarów. Celem ostatecznym jest uzyskanie przez MRGP funduszy na dalsze wprowadzanie ekologicznych rozwiązań w szkołach w Piasecznie.

Opiekunowie SU

Czytaj więcej

Klasa 1B PALO i studnia artezyjska

Praktyczne poznanie działania wód podziemnych to wyzwanie dla każdego. Na lekcji geografii uczniowie zapoznali się z praktycznym działaniem studni artezyjskiej. Złożenie modelu studni jak się okazało to nie łatwa sprawa– po wielu próbach udało się.

Studnia artezyjska to znana od wieków, specyficzna forma pozyskiwania wody.

Pierwsza opisana studnia tego typu powstała we Francji w XII wieku, w regionie Artois, stąd wzięła się nazwa, którą posługujemy się do dziś. Natomiast historycy twierdzą, że tego typu studnie znano już w starożytności, w Egipcie i Mezopotamii.

Studnie artezyjskie najczęściej wykorzystywane są na terenach pustynnych i to z nimi najbardziej nam się kojarzą. W obecnych czasach rozpowszechniły się na tyle, że można spotkać je na wielu kontynentach. Duże obszary występowania wód artezyjskich nazywane są basenami artezyjskimi. Największe znajdują się w Australii –  Wielki Basen Artezyjski, w Ameryce Północnej –  Wielki Basen Dakoty. Bardzo duże zasoby znajdują się również w Północnej Afryce.

W Europie natomiast mamy przede wszystkim Baseny Paryski oraz Londyński. W Polsce studnie artezyjskie mogą powstawać głównie na dwóch obszarach, zwanych nieckami, są to Niecka Łódzka oraz Niecka Mazowiecka.

Czytaj więcej

ZIEMIA OBIECANA W POLSKIM MANCHESTERZE

Uczniowie 3 klasy PALO wyruszyli śladem rewolucji przemysłowej do Łodzi. Wyjazd był dopełnieniem lekcji historii poświęconych zmianom gospodarczo-społecznym w II poł. XIX wieku na ziemiach polskich. Mieliśmy możliwość doświadczyć zarówno wytwornego życia łódzkich przemysłowców, zwiedzając pałac rodziny Poznańskich, jak i trudnej codzienności robotników fabrycznych, słuchając hałasujących maszyn tkackich.

Wróciliśmy z silnym przekonaniem, że nasze życie, w porównaniu do codzienności pracowników XIX- wiecznych łódzkich fabryk, jest całkiem przyjemne.

Justyna Podemska

Czytaj więcej