PALO PRZESZŁO ODRĘ (CZYLI MAJOWA DEBATA OKSFORDZKA)

Tradycją naszej szkoły jest organizowanie corocznie 4 międzyklasowych debat oksfordzkich. Ostatnia z nich w tym roku dotyczyła tematyki ekologicznej, a dokładnie ubiegłorocznej katastrofy na Odrze. W eliminacjach przeprowadzonych przed komisją nauczycielską wyłonione zostały dwie drużyny, które starły się następnie w wielkim finale w obecności całej społeczności szkolnej. Klasie 3LO przypadło w udziale twierdzenie, że to państwo polskie było winne zaistniałej sytuacji, zaś klasa 2LO broniła stanowiska, zgodnie z którym katastrofa była niezawiniona przez człowieka. W miarę trwania debaty rosły emocje, pojawiały się coraz bardziej zawadiackie pytania i uwagi, jednym słowem – debata stała się wciągającym spektaklem. Zarówno w głosowaniu publiczności uczniowskiej, jak i jury nauczycielskiego, zwyciężyła ostatecznie klasa 3LO, dla której zresztą było to pożegnanie z debatami oksfordzkimi. Od września, jako maturzyści, najstarsi uczniowie będą skupiali się już głównie na przygotowaniach egzaminacyjnych.

Czytaj więcej

SARMACKO-GENDEROWA BITWA O POLSKI TRON

Klasa 2 LO na lekcjach historii w tym roku mocowała się z dziejami polskich królów elekcyjnych i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Podsumowaniem tych zajęć, w formie rozrywki nawiązującej do klimatu Eurowizji, stało się wspólne wyjście do Teatru Syrena na musical pt.: “Bitwa o tron”. Przed oczami publiczności przetoczył się barwny korowód królów i królowych, którzy przemawiali niespodziewanie współczesnym językiem, bawiąc pieprznym humorem z nawiązaniami do dzisiejszej polskiej rzeczywistości (“Pięćset dukatów na każde szlacheckie dziecko”). A przy tym była też solidna porcja wiedzy historycznej. Na zakończenie spektaklu, gdy w głosowaniu teatralna publiczność wybierała króla, Sarmaci z PALO mocno lobbowali za Janem Sobieskim, odrzucając ze wstrętem umizgi Henryka Walezego. Gdy ostatecznie ich kandydat odpadł przed finałem, dali głośny (krzykiem!) wkład w ostateczne zwycięstwo Stefana Batorego, któremu wygraną zapewniła piosenka “Chcę jak wampir wgryźć się w Ciebie…”. Jak napisał jeden z recenzentów spektaklu, “Habemus Hit!”.

Czytaj więcej

NA SARMACKIM DWORZE I NA SALONACH OŚWIECONEGO MONARCHY

2 klasa PALO wzięła udział w terenowej lekcji historii, wyruszając tropem królów Polski Jana III Sobieskiego oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach w Zamku Królewskim w Warszawie oraz rezydencji królewskiej w Wilanowie. Poznawali tajniki życia monarchów oraz szlachty w epoce sarmatyzmu i oświecenia. Niektórzy mieli nawet sposobność paradować dumnie w kontuszu i żupanie. Doświadczenie, które na długo pozostanie w pamięci.

Justyna Podemska

Czytaj więcej

Obchody Konstytucji 3 maja

W piątek 28 kwietnia odbyły się w naszym liceum obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie, by podkreślić uroczysty charakter tego dnia, stawili się w strojach galowych z przypiętymi kotylionami.

Spotkanie odbyło się w formule warsztatów, poprzedzonych przygotowaniami na lekcjach historii i HIT-u z zakresu wiedzy o współczesnej konstytucji. Klasy pierwsze wykonały prace graficzne ilustrujące wybrane artykuły. W trakcie warsztatów uczniowie PALO przy wsparciu prowadzącej Pani Justyny Podemskiej oraz Pana Piotra Podemskiego przypomnieli sobie kontekst historyczny powstania Konstytucji 3 maja oraz Konstytucji RP z 1997 r. oraz z uwagą wysłuchali preambuł. Następnie uczniowie zostali zaproszeni do udziału w konkursie sprawdzającym ich wiedzę. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe nagrody.

Obchody uroczystości podsumował obecny podczas warsztatów Pan Dyrektor Kazimierz Stankiewicz .

Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek w biało-czerwonych barwach.

Czytaj więcej

II Mistrzostwa Szkół Sapientii Sp. z o.o. w podciąganiu się na drążku

Pojedynkiem Pana Dyrektora Kazimierza Stankiewicza z anglistą Panem Szymonem Polakowskim zakończyły się II Mistrzostwa w podciąganiu się na drążku.

W całych mistrzostwach zwyciężył nauczyciel PALO p. Adam Pura podciągając się 24 razy. Drugie miejsce zajął Antoni Kalinowski, uczeń 8c z wynikiem 23 podciągnięcia. Na trzecim miejscu uplasował się Maksymilian Mojsa, uczeń PALO – 20 podciągnięć.

Czwarte miejsce (18 podciągnięć) zajął anglista p. Szymon Polakowski a p. Dyrektor Kazimierz Stankiewicz podciągając się 15 razy uplasował się na szóstej pozycji.

Gratulacje dla zwycięzcy oraz wszystkich uczestników! Zapraszamy za rok na III edycję mistrzostw.

Czytaj więcej

Odyseja Umysłu

Weekend 15-16 kwietnia był bardzo wyjątkowy dla Uczniów PALO. Wzięli oni udział w finał ogólnopolskim konkursu Odysei Umysłu, programu mającego na celu wzbudzanie kreatywność i umiejętności nieszablonowego myślenia.  W tym roku mierzyli się oni z problemem długoterminowym “Piraci w pogoni za skarbem”, przez kilka miesięcy konstruowali swój statek piracki, tworzyli scenografię, wymyślali scenariusz kilkuminutowego przedstawienia. Niezmiernie miło jest nam poinformować, że reprezentanci PALO zajęli 8 miejsce w ogólnopolskim konkursie w swojej kategorii wiekowej. W Gdyni zaprezentowali się doskonale! W międzyczasie udało nam się również złapać chwilę relaksu nad morzem w Gdyni! Serdecznie gratulujemy i dziękujemy, że chcieliście poświęcać swoje soboty na spotkania Odysei! Zapraszamy w kolejce edycji!
Trenerkami tegorocznej edycji były: Marta Pasek, Mariola Porada i Julita Węgrzyn

Julita Węgrzyn

Czytaj więcej

#klimat.ycznie

W środę 5 kwietnia 2023 rozmawialiśmy #klimat.ycznie: gościliśmy Jacka Hutyrę, Climate Officer w Orange Polska. Dowiedzieliśmy się:

na czym polega praca pierwszego wPolsce doradcy ds. strategii klimatycznej,
wjaki sposób sektor cyfrowy ogranicza swój ślad węglowy,
dlaczego edukowanie klientów wkwestiach klimatycznych jest niezwykle istotne, by mogli świadomie ocenić wysiłki firm na rzecz ograniczania emisji CO2,
jak Orange Polska transformuje zużycie energii igdzie szuka nowych jej źródeł,
dlaczego działania na rzecz środowiska wymagają spojrzenia ponad tradycyjnymi silosami organizacyjnymi ijak do tego podejść.
Temat, czy sektor cyfrowy jest po jasnej (zielonej), czy po ciemnej stronie mocy był tylko pretekstem. Dyskutowaliśmy o wpływie #digital na klimat i środowisko ogólnie, ale też o konkretnych działaniach #OrangeGoesGreen Orange Polska.
Rozmawialiśmy też o tym, po co chodzić do szkoły oraz dlaczego every job is a climate job.
Nasz gość podsumował spotkanie: Licealiści są dociekliwi, mają trafne spostrzeżenia, to było ciekawe, niebanalne spotkanie.

Czytaj więcej

PALO MEETS AMERICA

O beautiful, for spacious skies,
For amber waves of grain,
For purple mountain majesties
Above the fruited plain!
America! America! …

Te słowa amerykańskiej pieśni patriotycznej na długo pozostaną w pamięci uczniów PALO, gdyż – wielokrotnie powtarzane – stanowiły punkt wyjścia do rozmowy o amerykańskich mitach i tożsamościach, a także – samej geografii USA. Zajęcia te przygotowały naszych licealistów do spotkania z przedstawicielką ambasady amerykańskiej w Warszawie, Panią Major Elizabeth Evans, która 14 kwietnia wygłosiła dla uczniów PALO wykład pt.: „Różne oblicza Ameryki”. Pani Evans ciekawie i szczerze mówiła o swoich własnych doświadczeniach życia w wielu amerykańskich stanach (od Kalifornii przez Południową Dakotę i Maine aż po Tennessee), a także – o problemach współczesnej Ameryki (przestępczość, dostęp do broni, opieka zdrowotna, kontrasty społeczne). Nasi uczniowie – znakomitą angielszczyzną – zadawali śmiałe i trudne pytania. Na koniec przygotowani zawczasu pierwszoklasiści przystąpili do internetowego quizu z geografii USA, a Pani Major wręczyła zwycięzcom – Miłoszowi, Idze i Leonowi – nagrody książkowe z osobistymi dedykacjami. Odjeżdżającą dyplomatkę (która obiecała jeszcze do nas wrócić) pożegnały nuty słynnego wojskowego marsza „Stars and Stripes Forever!”.

Czytaj więcej

Wyjście integracyjne 2A

Uczniowie klasy 2 wybrali się do Escape room, gdzie w tematycznych pokojach pełnych sekretów i zagadek próbowali znaleźć wyjście. Wyjście integracyjne dostarczyło uczniom niezapomnianych przeżyć i wrażeń, które na długo pozostaną w ich pamięci.

Julita Węgrzyn

Czytaj więcej

Egzamin CAE

3 czerwca w naszym liceum odbędzie się egzamin CAE jeden z najpopularniejszych angielskich certyfikatów językowych na poziomie zaawansowanym, z naciskiem na umiejętności praktyczne, wydawanych przez University of Cambridge Local Examinations Syndicate na podstawie testu. Życzymy wszystkim zdającym powodzenia.

Nauczyciele j. angielskiego

Czytaj więcej