Biblioteka

Regulamin biblioteki

RACHUNEK NA CELE BIBLIOTEKI:
41 1020 1055 0000 9502 0258 7525


W roku 2022 nasze PALO otrzymało dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki tej subwencji biblioteka zakupiła 95 ciekawych książek, które mogą zainteresować przede wszystkim Licealistów, ale oczywiście nie tylko.
Na zdjęciach widnieje zaledwie część zakupionych książek, ponieważ wiele z nich zostało wypożyczonych natychmiast po wprowadzeniu ich do księgozbioru i cały czas są czytane. Poza tym część książek widocznych na fotografiach to po jednym tomie popularnych serii, które zostały zakupione w całości, ale nie całe serie umieszczono na zdjęciach.
Zakupione książki przedstawiają w przystępny sposób zagadnienia z różnych dziedzin nauki i wiedzy: Kosmosu, astrofizyki i fizyki kwantowej, najnowocześniejszych odkryć w sferze czasu i przestrzeni, techniki przyszłości, historii i prehistorii, ewolucji, genetyki, geologii, ekologii, medycznych mitów, psychologii…
Są też pozycje rozrywkowe: sporo kryminałów dla młodzieży (tu właśnie są wspomniane serie, np. „Flavia de Luce”, „Enola Holmes”, „Detektyw Erik Vogler”), a także wiele pojedynczych poczytnych tytułów młodzieżowych. Jest też bardzo popularna czterotomowa powieść komiksowa pt. „Heartstoper”, która nie figuruje na zdjęciach, gdyż uczniowie niemal dosłownie wyrywają ją sobie z rąk od momentu wprowadzenia do katalogu.
Zapraszamy do czytania tego wszystkiego zarówno Licealistów, jak i Uczniów starszych klas PSP, a także Nauczycieli.


W środę 7 grudnia 2022 r. na zaproszenie biblioteki odwiedził naszą szkołę słynny językoznawca Jerzy Bralczyk. Spotkanie z młodzieżą nosiło tytuł: Do czego służy język? Miało formę luźnej pogawędki profesora z obecnymi, przy czym oczywiście pan Bralczyk mówił najwięcej w swoim wspaniałym, dowcipnym i wciągającym stylu. Poruszane były zarówno kwestie poprawności językowej, historii języka i etymologii słów, jak i związane z mową problemy moralne, sprawy odpowiedzialności za słowa, zwłaszcza w wypowiadaniu sądów publicznych. Padało wiele ciekawych pytań, zarówno ze strony nauczycieli, jak i niektórych uczniów, a nasz Gość na wszystkie pytania dotyczące języka odpowiadał z właściwym sobie humorem i swadą, wykazując niebywałą wiedzę i pamięć.


Oprócz najnowszych książek, które widnieją na zdjęciu, jest w bibliotece wiele innych książek dla Młodzieży: problemowych, psychologicznych, fantastycznych, kryminalnych, horrorów. Nowości były wystawiane sukcesywnie przez cały rok szkolny.