PANDEMICZNY DZIEŃ EUROPY W PALO I KLASACH 8 SP

Jak co roku – pomimo pandemii, a nawet w związku z nią – obchodziliśmy na początku maja Dzień Europy, ustanowiony na pamiątkę Deklaracji Schumana jako kamienia milowego integracji europejskiej. Symbolicznie 9 maja to także pierwszy dzień pokoju w Europie, po zakończonej 8 maja 1945 r. II wojnie światowej. Tym razem wraz z licealistami świętowali także uczniowie klas 8 SP.

Naszą tradycją stało się wspólne odśpiewywanie z tej okazji hymnu Europy, czyli „Ody do radości”, w pięciu językach – po polsku, niemiecku, francusku, hiszpańsku i angielsku, a więc we wszystkich językach nauczanych w naszej szkole. Tym razem wysłuchaliśmy archiwalnego nagrania z auli szkolnej z 9 maja 2018 r., a więc z czasów, kiedy mogliśmy być i działać wszyscy razem.

Głównym punktem programu była debata oksfordzka, w wykonaniu najstarszej klasy w szkole (2C), na temat: „Czy Unia Europejska dobrze poradziła sobie z pandemią?”. Przygotowani wcześniej uczniowie sprawnie przedstawiali i wzajemnie podważali swoje argumenty. Na koniec w głosowaniu zdalnym publiczność zdecydowała, że tym razem bardziej przekonujący byli eurosceptycy.

Mamy nadzieję, że następny Dzień Europy odbędzie się już normalnie w auli, poszczególne grupy językowe dadzą prawdziwy popis swych umiejętności wokalnych (co skwapliwie nagramy), a euroentuzjaści będą mieli okazję do debatanckiego rewanżu.