Samorząd Uczniowski

Regulamin SU PALO

Plan pracy samorządu


Wybory na Przewodniczącego SU rozstrzygnięte!

7.10.22 w PALO odbyła się debata dwojga kandydatów na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego, Julii Korzeniowskiej i Kamila Łyska z klasy 3A. Kandydaci zaprezentowali swój program, a następnie odpowiadali na pytania zgromadzonych licealistów i nauczycieli. Po debacie komisja skrutacyjna w składzie Maja Sternicka, Antonina Frączek, Łucja Wełdycz i opiekun SU, Szymon Polakowski, przeprowadzili głosowanie, które wygrała Julia Korzeniowska, nowa przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Frekwencja wyniosła 84%. Julia wybrała Maję Sternicką z 2A na swoją zastępczynię. Gratulacje i powodzenia w realizacji programu oraz w trudnym zadaniu ulepszania naszej już i tak bardzo dobrej szkoły. Dziękujemy również dotychczasowemu przewodniczącemu, Olafowi Dziwulskiemu, oraz jego zastępczyni, Marysi Pryzmont, za pełnienie swoich funkcji w ubiegłym roku szkolnym. Świetna robota.


Szlachetna Paczka …

Samorząd Uczniowski PALO w służbie wolontariatu…

W tym roku pomogliśmy pani Marcie i jej autystycznemu synowi Michałowi .
Pani Marta, która jest po dwóch operacjach kręgosłupa,  samotnie wychowuje syna. Ojciec został pozbawiony praw rodzicielskich. Niepełnosprawność Michała utrudnia funkcjonowanie zarówno w zaciszu domowym jak i środowisku szkolnym. Mimo tego od września tego roku, dzięki intensywnej pracy z terapeutami, Michał zaczął uczęszczać do szkoły.

Od sierpnia tego roku rodzina boryka się z kolejnym problemem. Po odebraniu zasiłku opiekuńczego, który był głównym źródłem utrzymania oraz umożliwiał kontynuowanie terapii Michała, sytuacja finansowa uległa drastycznemu pogorszeniu.

A naszym wolontariuszom udało się zebrać żywność,  środki, odzież materiały szkolne a nawet elementy wyposażenia mieszkania.

Chcemy też pomóc w zebraniu funduszy  do zajęć z integracji sensorycznej dla dziecka z autyzmem. Michał nie uczestniczy w nich od dłuższego czasu, bo rodziny na te zajęcia nie stać.

Miło jest pomagać…

Opiekunki SU,

Dorota Michasik Stępniak i Mariola Porada


Mikołajki w PALO…

Każda okazja, aby podarować bliskiej osobie drobny podarunek jest dobra, dlatego naszym zdaniem, wcale nie trzeba rezygnować z obchodzenia Mikołajek. Tradycja wręczania prezentów praktykowana jest na całym świecie. 6 grudnia to czas, kiedy dzieci z niecierpliwością oczekują drobnych prezentów w skarpetach i butach czy pod poduszkami.

Nasi licealiści co roku obchodzą Mikołajki i obdarowują prezentami uczniów klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej. Ekipa mikołajkowa ruszyła z cukierkami już o 7:45, witając grzeczne dzieci w progach naszego budynku szkolnego. Następnie Mikołaj ze swoją świtą ruszył w gościnę do każdej klasy, by przepytać Dzieciaki z wiedzy o świętach Wigilii i  Bożego Narodzenia. Nagrody w postaci piłek ucieszyły wszystkich uczniów. A samorządowcy otrzymali podziękowania od nauczycieli 1-3 za świetnie przygotowana akcję.

Opiekunki SU,

Dorota Michasik Stępniak i Mariola Porada


Na świętego Andrzeja, błyska pannom nadzieja…. Andrzejki w PALO

30 listopada to  czas na andrzejkowe wróżby  Oczywiście  podchodzimy do nich  z przymrużeniem oka, ale zawsze obchodzimy i traktujemy   jako świetną zabawę.  Kiedyś wróżyć w Andrzejki mogły sobie jedynie panny, które były ciekawe, jak potoczy się ich życie miłosne. My wróżyliśmy wszystkim chętnym w myśl ludowej mądrości, która brzmi: Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze.

A co przygotował Samorząd dla uczniów PALO? Wróżenie z kart Tarota, ciasteczka z zadaniami, serduszka z imionami ukochanych i  tradycyjne lanie wosku, które odkryło przed nami niesamowite wizje przyszłości, A wszystko to działo się w tajemniczej aurze płonącego ogniska…

Opiekunki SU,

Dorota Michasik Stępniak i Mariola Porada


Dzień Wszystkich Świętych czyli Święto  Zmarłych – akcja Samorządu Uczniowskiego PALO

 „Gdy ku pamięci zapalisz świecę
Nie płacz, bo zga­sisz ten dob­ry płomień
Skończ to­pić zmarłych gorzki­mi łzami
Jut­ro, po­jut­rze, to nas na grobie
Ogrzeją gorącymi zniczami”.

 

28 października członkowie  Samorządu Uczniowskiego odwiedzili  Cmentarz Komunalny w Piasecznie. Uprzątnęli  kilka zaniedbanych grobów dzieci i postawili  znicze. W ten prosty sposób oddali hołd zmarłym.

Opiekunki SU,

Dorota Michasik Stępniak i Mariola Porada


Niełatwo zostać „ Palończykiem”!

 „Otrzęsiny” uczniów klas pierwszych … gra terenowa dla nowych członków PALO

Życie  Palończyka zaczyna się dopiero od  otrzęsin. Nie wystarczyło więc tylko  złożenie przysięgi w obecności pana Dyrektora.  Pierwszoklasiści musieli wziąć udział w grze terenowej przygotowanej przez Samorząd Uczniowski.  Zachowując reżim sanitarny, wszyscy udali się do lasu na tzw. ”Zimne doły” i … brali udział w grach przygotowanych przez drugoklasistów pod czujnym okiem Przewodniczącego SU, Olafa. Aby udowodnić, że  intelektualnie zasługują na miano Palończyka –   rozwiązywali Quiz o nauczycielach i szkole  i zagadki biologiczne. Następnie przyszła kolej na udowodnienie tężyzny fizycznej, toteż przeciągali liny i grali w: „Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy!” i  Dwa ognie” .

Wszyscy  poradzili sobie   z zadaniami, toteż podjęto decyzję o przyjęciu ich do małej społeczności PALO . Przewodniczący SU po wnikliwej obserwacji dokonań pierwszoklasistów, pasował ich na uczniów naszego LO.

Wspólny taniec – popularna „belgijka” i kiełbacha z ogniska zakończyły dzień pełen wrażeń.

Gratulujemy nowym uczniom,

Opiekunki SU

Dorota Michasik Stępniak i Mariola Porada


Ślubowanie uczniów klasy pierwszej PALO

14.10.2021 r. odbyło się ślubowanie klas pierwszych Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. W trudnym dla kraju okresie pandemii wszyscy uczniowie z zachowaniem reżimu sanitarnego wzięli udział w tej ważnej dla pierwszoklasistów uroczystości.  Oficjalna część rozpoczęła się wprowadzeniem pocztów  sztandarowych niosących flagę  narodową  i flagę Unii Europejskiej oraz  odśpiewaniem hymnów.

Następnie głos zabrał Pan Dyrektor, który rozmawiał z uczniami o ich przyszłości a także o próbie planowania swojej edukacji tak, by zrealizować marzenia. Zaznaczył, że uczniowie powinni godnie reprezentować nasze Liceum także poza murami szkoły nawet po zakończeniu edukacji.

Ważnym elementem uroczystości było  ślubowanie uczniów klas pierwszych. Tekst Roty przeczytał pan Dyrektor a uczniowie zgodnie przysięgli przestrzegać regulaminu PALO.

Na zakończenie prowadzący imprezę Przewodniczący SU złożył nauczycielom życzenia z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej . Niespodziankę dla pierwszoklasistów przygotował Jakub z II LO i zagrał „Nokturn cis moll” Fryderyka Chopina.

Witamy pierwszoklasistów w naszej małej, licealnej społeczności.

Opiekunki SU,

Dorota Michasik Stępniak i Mariola Porada


Mamy  Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego naszego Liceum!

W czwartek 30 września odbyły się wybory na stanowisko Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego PALO. Gdy jeden z kandydatów wycofał się w ostatniej chwili, na polu walki został tylko Olaf. Przedstawił on zgromadzonym wyborcom swój program i… odbyły się wybory.

Atmosfera była gorąca a Komisja Skrutacyjna uwijała się, by  sprawnie  przeprowadzić  głosowanie.

W wyniku powyższej akcji można ogłosić, iż …

Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2021/22 został Olaf Dziwulski!!!

Gratulujemy i czekamy na spektakularne akcje!

Opiekunki  SU PALO,

Dorota Michasik Stępniak i Mariola Porada

 


Książka w czasach zarazy
Akcja SU PALO

ksiazki

Kwarantanna wprowadziła do naszego życia wiele zmian. Więcej czasu spędzamy w izolacji, bez ukochanych wypadów do albo ze znajomymi, zamknięci w czterech ścianach bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Jednakże, wbrew pozorom, właśnie teraz mamy więcej czasu i okazji do podróżowania i gromadzenia doświadczeń. A to wszystko dzięki… KSIĄŻKOM!!!
Zgadzamy się z polskim poetą, że „kto czytażyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany.”

Poniżej przedstawiamy Państwu listę tytułów polecanych przez naszych Uczniów i Nauczycieli z inicjałami osób polecających. Życzymy miłej lektury.

Agatha Christie “Morderstwo w Orient Expressie”, “I nie było już nikogo”, “Morderstwo to nic trudnego” i wiele innych. Według uczennicy J.K. każda książka tej autorki pochłania bez reszty.

Camilla Lackberg “Latarnik”, “Księżniczka z lodu”   – to powieści szwedzkiej autorki kryminałów polecane przez W.S.

Natasha Preston będzie świetnym wyborem dla czytelników lubiących się bać. Jej książki poleca K.W. “Uprowadzone” czy “Broken Silence” to jedynie niektóre z nich.

Dla miłośników fantastyki, gier i filmów o wiedźmach i wiedźminach, świetnym wyborem będzie seria Andrzeja Sapkowskiego “Wiedźmin” – książki poleca wytrawny gracz M.W.

“Coś o tobie i coś o mnie” oraz “Tell Me Three Things” Julie Buxbaum to świetne pozycje literatury młodzieżowej, które poleciła nam K.K. miłośniczka “Małego Księcia”.

K.M. za to polecił nam zupełnie inną książkę pod wdzięcznym tytułem “Bezużyteczna.pl. Codzienna dawka wiedzy bezużytecznej”, której autorami są Marcel Szuplewski i Dawid Tekiela

Dość obszerną listę książek przesłała nam W.W. A wśród nich takie tytuły jak:
“Wings of Fire” – seria Sutherland Tui T
“Chowańce” – seria, którą napisali Adam Jay Epstein i Andrew Jacobson
“Trylogia czasu” Kerstin Gier
“Podniebny” Kerstin Gier
“Killer T” Robert Muchamore
“Będzie bolało” Adam Kay – zabawna książka autorstwa lekarza i pisarza komediowego w jednym.
“Niewyjaśnione okoliczności” Richard Shepherd – dla lubiących mocne wrażenia, o medycynie sądowej.
“Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla” Janiny Bąk to szansa, żeby spojrzeć na statystykę z nieco innej perspektywy.
“Factfulness” Hans Rosling
“Człowiek – istota społeczna” Elliot Aronson

I kolejna rekordzistka czytelnictwa, Z.M., która podesłała nam takie pomysły na długie dni kwarantanny i nie tylko:
“Medicus” Noah Gordon – średniowieczne realia, medycyna, ciekawe spojrzenie na religię i codzienne życie ludzi średniowiecza
“Morderstwo to nic trudnego” Agatha Christie – zabawny kryminał z zaskakującym zakończeniem, bardzo lekki i wciągający
“Apartament w Paryżu” Guillaume Musso – akcja powoli się rozwija, dojrzała, wiele ciekawostek o malarstwie, psychologicznie rozbudowane postacie
“Ta chwila” Douglas Kennedy – sci-fi o podróżach w czasie i miłości, dojrzała
“Pięć królestw” Brandon Mull i “Baśniobór” Brandon Mull – cykle książek idealne dla dzieci/nastolatków, fantasy
“Zwiadowcy”John Flanagan i “Drużyna” John Flanagan cykle książek osadzonych w realiach średniowiecza, dla nastolatków
“Kroniki Archeo” Agnieszka Stelmaszyk – dla dzieci, zabawna i pełna ciekawostek historycznych
“Szklany tron” Sarah J.Maas – dla nastolatków, fantasy w średniowieczu, pełna przemocy
“Felix Net i Nika” Rafał Kosik – przygody nastolatków, można czytać w dowolnej kolejności
“Matt Hidalf” Mauri Christophe – w klimacie Harrego Pottera, zabawna
“Świat Zofii” Jostein Gaarder – filozoficzna w przystępny sposób.

 

Nauczycielską listę książek otwiera następująca recenzja, której autorem jest nauczyciel K.S.:

“Dom władzy” Yuri Slezkine

Trzytomowe dzieło amerykańskiego profesora o rosyjskich korzeniach opowiada o zarazie, której źródło, w odróżnieniu od koronawirusa, jest znane. Jest nim umysł ludzki, który zrodził ideologię komunistyczną. Książka bowiem opowiada o tytułowym Domu Władzy, czyli luksusowym, jak na swoje czasy i miejsce (Moskwa), kompleksie budynków mieszkalnych dla sowieckiej elity.

Slezkine w fascynujący, drobiazgowo udokumentowany sposób opowiada o codziennym życiu ludzi, którzy z jednej strony decydowali nieraz o życiu innych ludzi (dosłownie lub w przenośni, np. zezwalając lub nie na druk czyjejś powieści), z drugiej zaś nie znali ani dnia, ani godziny, gdy do ich drzwi załomocą funkcjonariusze policji politycznej.

Autor Domu Władzy kreśli intelektualne i dosłowne biografie ludzi, idealistów, intelektualistów, miłośników Tołstoja, Goethego i Beethovena, którzy stali się wyznawcami religii politycznej – komunizmu. Religii, która pozbawiła życia lub skazała na cierpienia (sowieckie obozy koncentracyjne GUŁAG) miliony niewinnych ludzi, w tym swoich wyznawców.

Forma powieści jest mieszanką gatunków i stylów, intelektualnym sudoku.

Słowem, trzy tomy wciągającej lektury pozwalającej docenić nasze życie, nawet w czasach pandemii koronawirusa. Polecam!

 

Ponadto godne polecenia i w czasach zarazy, i w każdych innych, wydają się (nauczycielce A.G.):

“Miłość w czasach zarazy” Gabriel Garcia Marquez – niezwykła książka o niezwykłej miłości dobra na każdy czas,

“Wichrowe wzgórza” Emily Bronte – jedyna powieść tej autorki, ale warta tysiąca innych,

“Gdzie śpiewają raki” Delia Owens– coś dla miłośników współczesnej obyczajowej literatury amerykańskiej napisanej w dobrym stylu,

“Smażone zielone pomidory” Fannie Flagg – coś dla miłośników współczesnej obyczajowej literatury amerykańskiej napisanej w dobrym stylu,

“Niedźwiedzica z Baligrodu” Marcin Szumowski – coś dla miłośników bieszczadzkiej przyrody,

“Proste pytania” Fernando Savater – o filozofii prosto i przystępnie,

“Zgubiona dusza” Olga Tokarczuk – dlaczego kwarantanna może być zbawienna dla naszych dusz.

 

Miłej lektury!!!