Samorząd Uczniowski

Mamy  Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego naszego Liceum!

W czwartek 30 września odbyły się wybory na stanowisko Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego PALO. Gdy jeden z kandydatów wycofał się w ostatniej chwili, na polu walki został tylko Olaf. Przedstawił on zgromadzonym wyborcom swój program i… odbyły się wybory.

Atmosfera była gorąca a Komisja Skrutacyjna uwijała się, by  sprawnie  przeprowadzić  głosowanie.

W wyniku powyższej akcji można ogłosić, iż …

Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2021/22 został Olaf Dziwulski!!!

Gratulujemy i czekamy na spektakularne akcje!

Opiekunki  SU PALO,

Dorota Michasik Stępniak i Mariola Porada

 


I Ty możesz być świętym Mikołajem… Pomagamy potrzebującym  Dzieciakom w korzystaniu z nauki zdalnej…

Z przyjemnością informujemy, że udało się dzięki pomocy Rodziców z naszej szkoły zorganizować sprzęt do nauki zdalnej dla potrzebujących uczniów. Radość Dzieciaków i wdzięczność Rodziców jest nie do opisania.

Nasi obdarowani to  Dorotka  i Cezary.  Są bliźniakami uczęszczającymi do klasy trzeciej Szkoły Podstawowej z gminy Piaseczno. Dzieci na miarę swoich możliwości, ale zawsze bardzo chętnie i aktywnie, biorą udział zarówno w zajęciach stacjonarnych w szkole jak i w zajęciach zdalnych. Pracują jednak we czworo na wspólnym laptopie wypożyczonym ze szkoły, co nie zawsze pozwala na napisanie np. testów, czy zadań indywidualnych.

Nowy sprzęt z pewnością jest  dla nich ułatwieniem nauki zdalnej i może przyczynić się do polepszenia ich wyników i nastrojów. Przyjemnie jest pomagać…

Dorota Michasik Stepniak i Mariola Porada

Opiekunki SU PALO,

 


Niełatwo zostać „ Palończykiem”!

 „Otrzęsiny” uczniów klas pierwszych … gra terenowa dla nowych członków PALO

Życie  Palończyka zaczyna się dopiero od  otrzęsin. Nie wystarczyło więc tylko  złożenie przysięgi w obecności pana Dyrektora.  Pierwszoklasiści musieli wziąć udział w grze terenowej przygotowanej przez Samorząd Uczniowski.  Zachowując reżim sanitarny, wszyscy udali się do lasu na tzw. ”Zimne doły” i … szukali bombek po krzakach, biegali z jajkami na łyżkach, przeszli przez „krzyżowy ogień pytań” – Quiz na Palończyka  przygotowany przez władze SU . Dla wtajemniczonych czekała jeszcze gra o tajemniczej nazwie…MAFIA. Wszyscy  poradzili sobie   z zadaniami, toteż podjęto decyzję o przyjęciu ich do małej społeczności PALO . Wspólny taniec – popularna „belgijka” i kiełbacha z ogniska zakończyły dzień pełen wrażeń.


Ślubowanie

15.10.2020 r. odbyło się ślubowanie klas pierwszych Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. W trudnym dla kraju okresie pandemii wszyscy uczniowie z zachowaniem reżimu sanitarnego wzięli udział w tej ważnej dla pierwszoklasistów uroczystości.  Oficjalna część rozpoczęła się wprowadzeniem pocztów  sztandarowych niosących flagę  narodową  i flagę Unii Europejskiej oraz  odśpiewaniem hymnów.  Następnie głos zabrał Pan Dyrektor, który rozmawiał z uczniami o ich przyszłości, najbliższych i dalszych planach a także o próbie planowania swojej edukacji tak, by zrealizować marzenia.

Ważnym elementem uroczystości było  ślubowanie uczniów klas pierwszych. Tekst Roty przeczytał pan Dyrektor a uczniowie zgodnie przysięgli przestrzegać regulaminu PALO.

Na zakończenie prowadząca imprezę Łucja złożyła nauczycielom życzenia z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej i przypomniała wiersz J. Tuwima:

Nauczyli mnie mnóstwa mądrości,
Logarytmów, wzorów i formułek,
Z kwadracików, trójkącików i kółek
Nauczali mnie nieskończoności.

Rozprawiali o “cudach przyrody”,
Oglądałem różne tajemnice:
W jednym szkiełku “życie w kropli wody”,
W innym zaś – “kanały na księżycu”.

Mam tej wiedzy zapas nieskończony;
2piR i H2S04,
Jabłka, lampy, Crookesy i Newtony,
Azot, wodór, zmiany atmosfery.

Wiem o kuli, napełnionej lodem,
O bursztynie, gdy się go pociera…
Wiem, że ciało pogrążone w wodę
Traci tyle, ile… etcetera.

Ach, wiem jeszcze, że na drugiej półkuli
Słońce świeci, gdy u nas jest ciemno!
Różne rzeczy do głowy mi wkuli,
Tumanili nauką daremną.

I nic nie wiem, i nic nie rozumiem,
I wciąż wierzę biednymi zmysłami,
Że ci ludzie na drugiej półkuli
Muszą chodzić do góry nogami.

I do dziś mam taką szkolną trwogę:
Bóg mnie wyrwie – a stanę bez słowa!
– Panie Boże! Odpowiadać nie mogę,
Ja… wymawiam się, mnie boli głowa…

Trudna lekcja. Nie mogłem od razu.
Lecz nauczę się… po pewnym czasie…
Proszę! Zostaw mnie na drugie życie
Jak na drugi rok w tej samej klasie.

 

Witamy pierwszoklasistów w naszej małej, licealnej społeczności.

Opiekunki SU,

Dorota Michasik Stępniak i Mariola Porada


 Jaki Pan, taki kram…Mamy w  PALO nowego Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego!

IMG_4073

W każdej szkole ważną rolę pełni Samorząd Uczniowski. A  jak pracuje ta organizacja zależy w dużej mierze od Przewodniczącego. Od 15 września kandydaci na to stanowisko prowadzili kampanię wyborczą, przedstawiając swoje programy i zbierając podpisy na listach. Na ulotkach wyborczych i plakatach widniały ich propozycje reform w PALO. W dniu 6 października odbyła się debata kandydatów, którzy już oficjalnie omówili swój program i odpowiedzieli na pytania wyborców. Na spotkanie przybyli zaproszeni goście: Pani Dyrektor  i Pan Dyrektor, który również zabrał głos i podkreślił znaczenie SU dla naszego liceum.

Oficjalne wybory odbyły się 8 października i po podliczeniu głosów przez Komisję Skrutacyjną okazało się, że zwycięzcą został Paweł Sternicki. Gratulujemy nowemu Przewodniczącemu i czekamy na realizację obiecanych postulatów.

Opiekunki SU,

Dorota Michasik Stępniak i Mariola Porada


Regulamin konkursu na logo


Książka w czasach zarazy
Akcja SU PALO

ksiazki

Kwarantanna wprowadziła do naszego życia wiele zmian. Więcej czasu spędzamy w izolacji, bez ukochanych wypadów do albo ze znajomymi, zamknięci w czterech ścianach bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Jednakże, wbrew pozorom, właśnie teraz mamy więcej czasu i okazji do podróżowania i gromadzenia doświadczeń. A to wszystko dzięki… KSIĄŻKOM!!!
Zgadzamy się z polskim poetą, że „kto czytażyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany.”

Poniżej przedstawiamy Państwu listę tytułów polecanych przez naszych Uczniów i Nauczycieli z inicjałami osób polecających. Życzymy miłej lektury.

Agatha Christie “Morderstwo w Orient Expressie”, “I nie było już nikogo”, “Morderstwo to nic trudnego” i wiele innych. Według uczennicy J.K. każda książka tej autorki pochłania bez reszty.

Camilla Lackberg “Latarnik”, “Księżniczka z lodu”   – to powieści szwedzkiej autorki kryminałów polecane przez W.S.

Natasha Preston będzie świetnym wyborem dla czytelników lubiących się bać. Jej książki poleca K.W. “Uprowadzone” czy “Broken Silence” to jedynie niektóre z nich.

Dla miłośników fantastyki, gier i filmów o wiedźmach i wiedźminach, świetnym wyborem będzie seria Andrzeja Sapkowskiego “Wiedźmin” – książki poleca wytrawny gracz M.W.

“Coś o tobie i coś o mnie” oraz “Tell Me Three Things” Julie Buxbaum to świetne pozycje literatury młodzieżowej, które poleciła nam K.K. miłośniczka “Małego Księcia”.

K.M. za to polecił nam zupełnie inną książkę pod wdzięcznym tytułem “Bezużyteczna.pl. Codzienna dawka wiedzy bezużytecznej”, której autorami są Marcel Szuplewski i Dawid Tekiela

Dość obszerną listę książek przesłała nam W.W. A wśród nich takie tytuły jak:
“Wings of Fire” – seria Sutherland Tui T
“Chowańce” – seria, którą napisali Adam Jay Epstein i Andrew Jacobson
“Trylogia czasu” Kerstin Gier
“Podniebny” Kerstin Gier
“Killer T” Robert Muchamore
“Będzie bolało” Adam Kay – zabawna książka autorstwa lekarza i pisarza komediowego w jednym.
“Niewyjaśnione okoliczności” Richard Shepherd – dla lubiących mocne wrażenia, o medycynie sądowej.
“Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla” Janiny Bąk to szansa, żeby spojrzeć na statystykę z nieco innej perspektywy.
“Factfulness” Hans Rosling
“Człowiek – istota społeczna” Elliot Aronson

I kolejna rekordzistka czytelnictwa, Z.M., która podesłała nam takie pomysły na długie dni kwarantanny i nie tylko:
“Medicus” Noah Gordon – średniowieczne realia, medycyna, ciekawe spojrzenie na religię i codzienne życie ludzi średniowiecza
“Morderstwo to nic trudnego” Agatha Christie – zabawny kryminał z zaskakującym zakończeniem, bardzo lekki i wciągający
“Apartament w Paryżu” Guillaume Musso – akcja powoli się rozwija, dojrzała, wiele ciekawostek o malarstwie, psychologicznie rozbudowane postacie
“Ta chwila” Douglas Kennedy – sci-fi o podróżach w czasie i miłości, dojrzała
“Pięć królestw” Brandon Mull i “Baśniobór” Brandon Mull – cykle książek idealne dla dzieci/nastolatków, fantasy
“Zwiadowcy”John Flanagan i “Drużyna” John Flanagan cykle książek osadzonych w realiach średniowiecza, dla nastolatków
“Kroniki Archeo” Agnieszka Stelmaszyk – dla dzieci, zabawna i pełna ciekawostek historycznych
“Szklany tron” Sarah J.Maas – dla nastolatków, fantasy w średniowieczu, pełna przemocy
“Felix Net i Nika” Rafał Kosik – przygody nastolatków, można czytać w dowolnej kolejności
“Matt Hidalf” Mauri Christophe – w klimacie Harrego Pottera, zabawna
“Świat Zofii” Jostein Gaarder – filozoficzna w przystępny sposób.

 

Nauczycielską listę książek otwiera następująca recenzja, której autorem jest nauczyciel K.S.:

“Dom władzy” Yuri Slezkine

Trzytomowe dzieło amerykańskiego profesora o rosyjskich korzeniach opowiada o zarazie, której źródło, w odróżnieniu od koronawirusa, jest znane. Jest nim umysł ludzki, który zrodził ideologię komunistyczną. Książka bowiem opowiada o tytułowym Domu Władzy, czyli luksusowym, jak na swoje czasy i miejsce (Moskwa), kompleksie budynków mieszkalnych dla sowieckiej elity.

Slezkine w fascynujący, drobiazgowo udokumentowany sposób opowiada o codziennym życiu ludzi, którzy z jednej strony decydowali nieraz o życiu innych ludzi (dosłownie lub w przenośni, np. zezwalając lub nie na druk czyjejś powieści), z drugiej zaś nie znali ani dnia, ani godziny, gdy do ich drzwi załomocą funkcjonariusze policji politycznej.

Autor Domu Władzy kreśli intelektualne i dosłowne biografie ludzi, idealistów, intelektualistów, miłośników Tołstoja, Goethego i Beethovena, którzy stali się wyznawcami religii politycznej – komunizmu. Religii, która pozbawiła życia lub skazała na cierpienia (sowieckie obozy koncentracyjne GUŁAG) miliony niewinnych ludzi, w tym swoich wyznawców.

Forma powieści jest mieszanką gatunków i stylów, intelektualnym sudoku.

Słowem, trzy tomy wciągającej lektury pozwalającej docenić nasze życie, nawet w czasach pandemii koronawirusa. Polecam!

 

Ponadto godne polecenia i w czasach zarazy, i w każdych innych, wydają się (nauczycielce A.G.):

“Miłość w czasach zarazy” Gabriel Garcia Marquez – niezwykła książka o niezwykłej miłości dobra na każdy czas,

“Wichrowe wzgórza” Emily Bronte – jedyna powieść tej autorki, ale warta tysiąca innych,

“Gdzie śpiewają raki” Delia Owens– coś dla miłośników współczesnej obyczajowej literatury amerykańskiej napisanej w dobrym stylu,

“Smażone zielone pomidory” Fannie Flagg – coś dla miłośników współczesnej obyczajowej literatury amerykańskiej napisanej w dobrym stylu,

“Niedźwiedzica z Baligrodu” Marcin Szumowski – coś dla miłośników bieszczadzkiej przyrody,

“Proste pytania” Fernando Savater – o filozofii prosto i przystępnie,

“Zgubiona dusza” Olga Tokarczuk – dlaczego kwarantanna może być zbawienna dla naszych dusz.

 

Miłej lektury!!!


Szlachetna Paczka

Uczniowie Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego przygotowali w tym roku Szlachetną Paczkę, która w weekend cudów dotarła do potrzebującej rodziny. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Dzieci i ich Rodziców, udało się odpowiedzieć na wszystkie potrzeby zgłoszone przez małego chłopca  i jego tatę. Zaskakujący i chwytający za serce był fakt, że wszyscy zmobilizowali się niezwykle szybko i już po tygodniu akcji mieliśmy wszystko skompletowane: meble, ubrania, obuwie, żywność, dywan, komputer. Naprawdę długo by wymieniać. W imieniu Szlachetnej Paczki, rodziny chłopca (który niesamowicie się ucieszył z otrzymanych prezentów) oraz opiekunów Samorządu Uczniowskiego, gorąco dziękujemy za tak cudowną akcję i gratulujemy cudownych dzieciaków tak chętnych do pomocy.

Opiekunki SU PALO


 Noc Filmowa

8 listopada 2019 samorząd uczniowski PALO zorganizował pierwszą w historii naszej szkoły Noc Filmową.

Maraton rozpoczął się o godzinie 21.00  od odśpiewania znanych nam wszystkim hitów filmowych. Później pochłonęły nas kolejno : ,,Volver” w reżyserii wielkiego Pedro Almodóvara z 2006 r., ,,Służące” – amerykańsko-indyjsko-arabski komediodramat z 2011 roku w reżyserii Tatea Taylora. Nocną projekcję kończyła  „Incepcja” – film, który na swoim koncie posiada, aż 4 Oscary – za   zdjęcia, dźwięk , montaż dźwięku i efekty specjalne.

Rzutnik wygasł o godzinie 5.30 – prawie wszyscy smacznie spali,  jakby nie dbając o to, że  pobudka  będzie, jak na sobotni poranek, bardzo wcześnie. O godzinie 6.40, a więc jeszcze przed wschodem słońca,  zaspani, zmęczeni i zdezorientowani nosiliśmy materace, ustawialiśmy ławki oraz zbieraliśmy śmieci. Ach, co to była za noc! Bo choć zwykle  jesteśmy zmęczeni po całym tygodniu, wszyscy bawiliśmy się znakomicie  i wychodziliśmy  zadowoleni,  z uśmiechem na twarzach i oczekiwaniem na….kolejny taki piątek.


 

Debata na przewodniczącego SU szkoły

W piątek 11 października odbyła się pierwsza debata na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego.

Do funkcji przewodniczącego startowało czterech uczniów naszej szkoły: Wiktor Demirseren z klasy 1a, Błażej Mazur z klasy 1b, Bartłomiej Szafrański z klasy 1c oraz Tymon Maciejewski z klasy 1c.

Kandydaci pokrótce przedstawili swoje programy i odpowiedzieli na pytania zadane przez uczniów z widowni. W poniedziałek 14 października odbyło się szkolne głosowanie, które miało na celu wyłonić nie tylko przewodniczącego, ale również wiceprzewodniczącego SU szkoły. Wyniki ogłoszono w dzień ślubowania klas pierwszych. Przewodniczącym SU został Wiktor Demirseren z klasy 1a, a wiceprzewodniczącym – Bartłomiej Szafrański z klasy 1c.

Gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów!

Magdalena Kamińska i Aleksandra Grobelna