ABC zdrowego odżywiania – zajęcia kulinarne na lekcjach techniki

Czytaj więcej

My holidays – prezentacje klas 4-8

Uczniowie wszystkich klas drugiego etapu nauczania mieli za zadanie opowiedzieć o swoich wakacjach na zajęciach z języka angielskiego. Forma była dowolna choć przeważnie podziwialiśmy prezentacje PowerPoint. Podczas lekcji dowiedzieliśmy prawie wszystkie kontynenty. Takie prezentacje inspirują nie tylko uczniów ale także nauczycieli do eksploatacji tego pięknego świata wokół nas.

Czytaj więcej

Ósme klasy i kwasy

Zaczęliśmy chemię pełną parą, a raczej oparami dymiącego kwasu solnego😁
Potem poznaliśmy wielkiego odpowiedzialnego za kiepski zapach zgniłych jaj – kwas siarkowodorowy🥴

W tym tygodniu na laboratoryjny warsztat wszedł stężony kwas siarkowy (VI).
Klasy ósme obserwują jego silne właściwości chemiczne.
Jest żrący ❗
Potrafi zwęglać substancje organiczne❗
Powoduje denaturację białka ❗
Sprawdzamy więc jak niszczy struktury:
– białka jaja kurzego
– skrobi ziemniaczanej
– mąki pszennej
– cukru
– płatków owsianych
– płatków migdałowych
– mozzarelli 😉 godnie zastępującej twarożek

W przyszłym tygodniu zachwycimy się możliwościami stężonego kwasu azotowego (V) i z ulgą zejdziemy z wysokich stężeń mocnych kwasów na roztwory rozcieńczone.

Uff… w końcu rolę się odwrócą – uczniowie będą doświadczać, a ja zerkać przez ramię z zainteresowaniem😁

Chemiczka AG

Czytaj więcej

Certyfikaty KET

Certyfikaty KET trafiły do rąk nowych właścicieli. Serdeczne gratulacje.

Czytaj więcej

Podręczniki na rok szkolny 2023/24

Poniżej znajdą Państwo listę podręczników obowiązujących w naszej szkole w roku szkolnym 2023/24:

Szkolny-zestaw_podrecznikow-kl.-0-3_PSP72-w-Piasecznie_2023

Szkolny-zestaw-podrecznikow-kl.-4_PSP-72-w-Piasecznie_2023

Szkolny-zestaw-podrecznikow-kl.-5_PSP-72-w-Piasecznie_2023

Szkolny-zestaw-podrecznikow-kl.-6_PSP-72-w-Piasecznie_2023

Szkolny-zestaw-podrecznikow-kl.-7_PSP-72-w-Piasecznie_2023

Szkolny-zestaw-podrecznikow-kl.-8_PSP-72-w-Piasecznie_2023

Od kilku lat niektórzy Rodzice naszych uczniów korzystają z możliwości nabycia podręczników za pośrednictwem portalu:

https://bookland.com.pl/moje-podreczniki

Pomimo zasadniczo pozytywnych opinii nt. powyższej firmy ze strony Rodziców naszych uczniów, którzy byli jej klientami, należy zaznaczyć, iż nasza szkoła nie ponosi odpowiedzialności za jakość usług świadczonych przez powyższą firmę. Kontakt do osoby opiekującej się naszymi szkołami – w razie ewentualnych pytań lub problemów Maciej Czarnecki : m.czarnecki@bookland.com.pl ,  tel . 606 139 791

 

 

Czytaj więcej

Zielona Szkoła klas 8 – Karkonosze

W ostatnią podróż w obecnym składzie udały się klasy 8 tuż po egzaminach. Program zielonej szkoły był przepełniony atrakcjami: zwiedziliśmy Wrocław, czeską Pragę, Skalne Miasto w Adrspach w Czechach, weszliśmy również na Śnieżkę J oraz odwiedziliśmy okoliczne atrakcje znajdujące się przy hotelu „Las”, w którym byliśmy zakwaterowani. Okolica hotelu okazała się niezwykle interesująca w zasięgu 3 godzinnej wędrówki po Karkonoskim Parku Narodowym zobaczyliśmy Wodospad Szklarki, zapierającą dech w piersiach panoramę Karkonoszy- Złoty Widok oraz nietypową granitową skałę nazwaną Chybotkiem! Po całodniowej aktywności młodzież mogła poszaleć w basenie hotelowym albo porać w bilard, cymbergaja, tenisa stołowego czy piłkarzyki J. Zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć! Dziękujemy młodzieży za tę ostatnią wspólną podróż!

Dorota Strzyżewska oraz wychowawcy klas 8.

Czytaj więcej

Gazetka marzeń

Czytaj więcej

Co warto czytać w wakacje?

Pakujecie już plecaki i walizki, by wyjechać w siną dal? A może zostajecie w domu? W obu sytuacjach nie zapomnijcie o książkach! Wakacje to doskonały czas, by zatopić się w lekturze.

Podpowiemy, jakie książki warto przeczytać.

Kl. 4

 1. Paweł Beręsewicz „Czy wojna jest dla dziewczyn”
 2. Brandon Mull „Wojna cukierkowa”
 3. Agnieszka Stelmaszyk “Kroniki Archeo” (seria)
 4. Pavel Šrut „Niedoparki”
 5. Marcin Szczygielski „Klątwa  dziewiątych urodzin”
 6. David Williams „Demoniczna dentystka”
 7. Leszek Talko „Pitu i Kudłata dają radę”
 8. Grzegorz Kasdepke „Wielki wybuch, czyli K. kontra K”
 9. Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce”
 10. Justyna Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”
 11. Roald Dahl „Matylda”

Kl. 5

 1. Eoin Colfer „Artemis Fowl” (seria)
 2. Brandon Mull „Baśniobór” (seria)
 3. Małgorzata Musierowicz „Szósta klepka”
 4. Marcin Szczygielski „Arka czasu”
 5. Marcin Szczygielski „Leo i czerwony automat”
 6. Alfred Szklarski „Tomek w krainie kangurów”
 7. Seweryna Szmaglewska „Czarne stopy”
 8. Pavel Šrut „Niedoparki”
 9. Leszek Talko „Pitu i Kudłata dają radę”
 10. Dorota Terakowska „Lustro pana Grymsa”
 11. Zbigniew Nienacki, seria o Panu Samochodziku

Kl. 6

 1. Anna Czerwińska-Rydel „Słońcem na papierze”
 2. Rudyard Kipling „Księga dżungli”
 3. Liliana Bardijewska „Dom ośmiu tajemnic”
 4. Marcin Szczygielski „Czarownica piętro niżej”
 5. Marcin Szczygielski „Czarny młyn”
 6. Rodrick Gordon i Brian Williams „Tunele” (seria)
 7. Marine Carteroon „Podpalacze książek. Mój brat strażnik”
 8. Martin Widmark „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem”
 9. Edmund Niziurski „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”
 10. Jostein Gaarder „Świat Zofii”
 11. Dorota Suwalska „Tabletki na dorosłość”

Kl. 7

 1. R.J. Palacio „Cudowny chłopak”
 2. Ursula le Guin „Czarnoksiężnik z Archipelagu”
 3. Dorota Terakowska „Córka czarownic”
 4. Marie-Aude Murail „Bystrzak”
 5. Ewa Nowak „Dzień wszystkiego”
 6. Katarzyna Majgier „Marzycielki”
 7. Robin Stvens „Zbrodnia na receptę”
 8. Ransom Riggs „Osobliwy dom pani Peregrine”
 9. Beatriz Osés García „Detektyw Erik Vogler i klątwa zamku Misty Abbey”
 10. Kristin Cashore „Wybrańcy”
 11. Cinda Williams Chima „Dziedzic wojowników”

Kl. 8

 1. Książki Małgorzaty Musierowicz
 2. Dorota Terakowska „Tam, gdzie spadają anioły”
 3. John Green „Gwiazd naszych wina”
 4. Barbara Kosmowska „Pozłacana rybka”,
 5. Shakespeare’a “Romeo i Julia”
 6. Andrzej Sapkowski, Saga o wiedźminie
 7. John Green „Szukając Alaski”
 8. Clémentine Beauvais
 9. Lauren Wolk „Rok, w którym nauczyłem się kłamać”
 10. Ewa Nowak „Nie do pary”
 11. Terry Pratchet „Ruchome obrazki”

 

 

 

Czytaj więcej

Planting trees

Uczniowie klas 5d wzięli udział w sadzeniu drzew w ramach projektu Erasmus +. Miejmy nadzieję, że posadzone drzewa podniosą estetykę terenu szkolnego wokół boiska i sprawią, że będzie tam przyjemnie. Ponadto młodzież pogłębiła swoją wiedzę z zakresu ogrodnictwa (właściwe przekopywanie z użyciem łopaty i wideł, plewienie, grabienie) oraz stworzyła doskonały obiekt do wiosennych obserwacji przyrodniczych.

Nauczyciele języka angielskiego

Czytaj więcej

Hallo Köln!

W dniach 12- 17 czerwca dwunastu uczniów z naszej szkoły wzięło udział w kolejnej już międzynarodowej wymianie z partnerską szkołą Abtei-Gymnasium Brauweiler koło Kolonii . Tym razem to nasi uczniowie odwiedzili Niemcy. Podczas tygodniowego i intensywnego programu zwiedzili Bonn, Kolonię oraz okolice.

Zaraz po przyjeździe zostaliśmy bardzo miło przywitani przez uczniów i ich rodziców na dworcu w Kolonii, a następnie zakwaterowani w domach rodzinnych niemieckich kolegów. Następnego dnia pojechaliśmy do Kolonii, gdzie zwiedziliśmy słynną Katedrę, przeszliśmy mostem Hohenzollernbrücke przez Ren i udaliśmy się na taras widokowy. Trzeciego dnia uczniowie oprowadzili nas po swojej szkole, a następnie razem przeszliśmy do położonego w okolicy Miejsca Pamięci Brauweiler, gdzie mieliśmy zwiedzanie z przewodnikiem. Tam spotkaliśmy się również z naocznym świadkiem Panem Eugeniuszem Cieślakiem, który opowiedział nam swoją poruszającą historię. Pan Cieślak odpowiedział też na nasze pytania.

Czwartego dnia wybraliśmy się do Bonn. Podczas spaceru zwiedziliśmy miasto, a potem udaliśmy się do Muzeum Historii opowiadającego historię kraju od 1945 roku. W ostatni dzień pobytu zostaliśmy zaproszeni na dzień projektowy do szkoły oraz na pożegnalną kolację, która została przygotowana przez rodziców uczniów ze szkoły partnerskiej.

Cały pobyt został w większości sfinansowany w ramach dotacji PNWM (Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży). Dziękujemy!

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej

Egzamin na kartę rowerową

Czerwiec w Szkole Marzeń zakończył się egzaminami na kartę rowerową. Podczas egzaminu teoretycznego Uczniowie wykazali się znajomością przepisów ruchu drogowego, znaków drogowych i pierwszej pomocy. Następnie udaliśmy się do Stacjonarnego Miasteczka Ruchu Drogowego przy ul. Sołtyka w Warszawie, gdzie Dzieciaki wykazały się zdolnością płynnej jazdy na rowerze i umiejętnością wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.
Gratuluję wszystkim Uczniom, którym udało się pomyślnie zdać swój pierwszy w życiu egzamin uprawniający do poruszania się po drogach publicznych, życzę bezpiecznej jazdy!!!

Natalia Baszkiewicz

Czytaj więcej

Dzień języka angielskiego

Sześć krajów, mnóstwo ciekawostek, oryginalne zadania, prezentacje oraz quizy i jeden wspólny mianownik – język angielski.

W ostatnim tygodniu czerwca uczniowie klas 4-7 zamienili sale lekcyjne w multimedialne sale muzealno-wystawiennicze, a wszystko po to, żeby w atrakcyjnej dla siebie formie przybliżyć kulturę krajów anglojęzycznych takich jak: Wielka Brytania, Irlandia, USA, Kanada, Australia i Nowa Zelandia.

Nie zabrakło więc pięknych plakatów, kahootów, krzyżówek z wykorzystaniem kodów QR, prezentacji zwyczajów, zadań muzycznych, kącika dla artystycznych dusz i zadań dla omnibusów. Uczniowie mieli szansę dowiedzieć się co to haka, didgeridoo, czy gaelic football, jak spożywa się herbatę w Anglii, gdzie można obejrzeć Glowworm Cave, czy kto odkrył Australię.

Teraz z nadzieją spoglądamy w przyszłość, bo wiedza zdobywana w ten sposób może zaprocentować na niejednym konkursie z języka angielskiego.

Zespół Nauczycieli Języka Angielskiego

Czytaj więcej
Najnowsze komentarze
  Archiwa