Olimpiada Języka Angielskiego Juniorów

Z dumą ogłaszamy, że do drugiej części pierwszego etapu Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów zakwalifikowało się aż 19 uczniów klas 7 i 8 naszej szkoły. Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

Czytaj więcej

Konkurs Kuratoryjny z Języka Angielskiego

Miło nam poinformować, że 4 naszych uczniów zakwalifikowała się do etapu rejonowego Kuratoryjnego Konkursu z Języka Angielskiego. Są to:
Wiktoria Rudek (8D),
Aleksander Siatkowski (8D),
Borys Majorczyk (8B),
Leon Kurpisz (8B).
Bardzo się cieszymy, gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie!

Zespół nauczycieli języka angielskiego

Czytaj więcej

VII edycja Międzyszkolnego Konkursu Literowania w Języku Angielskim  “Spelling Bee”

Zapraszamy uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych powiatu piaseczyńskiego do udziału w siódmej edycji Międzyszkolnego Konkursu Literowania w Języku Angielskim „Spelling Bee”. Pierwszy etap konkursu organizują nauczyciele języka angielskiego w swoich szkołach zgodnie z wytycznymi zawartymi w regulaminie. Finał (drugi etap) odbędzie się 30 marca 2023 roku w PSP 72 „Szkole Marzeń” w Piasecznie przy ulicy Zielonej 14. Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.  Do Kuratorium Oświaty wpłynął wniosek o umieszczenie konkursu w wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, laureaci konkursu otrzymają punkty w rekrutacji do szkoły średniej. Szczegółowy regulamin wraz z harmonogramem znajduje się w zakładce poniżej.

Regulamin VII edycji Konkursu Literowania w Języku Angielskim Spelling BEE
Ewa Tomaszewska

Czytaj więcej

Prawa Dziecka

17.11.2022r. na GW omawialiśmy z klasą 7C Prawa Dziecka. Na pamiątkę tej bardzo ważnej lekcji zrobiliśmy plakat, na którym każdy uczeń w obrysie swojej dłoni napisał treść tego punktu, który jest najbliższy jego sercu.
Dziękujemy p. Ewie Tomaszewskiej za inspirację lekcji.

Anita Grzęda i świadoma swych praw klasa 7C.

 

Czytaj więcej

Z wizytą u Tutanchamona

Równo 100 lat po wejściu Howarda Cartera do grobowca faraona Tutanchamona, uczniowie klas 5. wybrali się na wystawę ukazującą to spektakularne odkrycie. Podróż do przeszłości pozwoliła przyjrzeć się dokładnie komorom grobowca, którego odnalezienie było jedną z największych sensacji archeologicznych XX wieku.
Starożytny Egipt skrywa jeszcze wiele tajemnic, jednak sama historia Tutanchamona stała się nam bliższa.

Czytaj więcej

Wojewódzki konkurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej „Cenne życie mam, więc pierwszą pomoc znam”

Serdecznie zapraszamy uczniów klas 7-8 szkół podstawowych z województwa mazowieckiego do udziału w trzyetapowym konkursie z zakresu wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy „Cenne życie mam, więc pierwszą pomoc znam”. I etap – szkolny odbędzie się 18 stycznia 2023. Zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową do 15 stycznia 2023 r. koordynatorzy zgłaszający szkołę wysyłają mailem za potwierdzeniem odbioru skan wypełnionego zgłoszenia, będącego załącznikiem nr 1 do regulaminu, na adres: d.strzyzewska@szkolamarzen.pl

Konkurs został zgłoszony do Kuratorium Oświaty w Warszawie celem otrzymania patronatu. Ponadto, do Kuratorium Oświaty wpłynął wniosek o umieszczenie konkursu w wykazie  zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, laureaci konkursu otrzymają punkty w rekrutacji do szkoły średniej.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z zeszłorocznego powiatowego konkursu, który organizowaliśmy.

Regulamin konkursu wojewódzkiego – Cenne życie

Koordynator konkursu Dorota Strzyżewska

 

Czytaj więcej

Jak powstają kwaśne opady?

Na początku w formie rysunku na tablicy.
Potem w postaci schematu doświadczenia.
Na koniec podczas doświadczenia w dygestorium.

Uprzedzając pytania:
– nikt poza siarką (która spłonęła niebieskim płomieniem) nie ucierpiał;-)
– chemiczkę kształciła Politechnika Warszawska, nie ASP, więc nie czepiamy się szczegółów lecz zachwycamy chmurką 😉
– wagoników węgla jest mało, bo czasy są trudne, a przerwa między lekcjami krótka;-)

Czytaj więcej

Cała szkoła karmi Krystka

Krystek to nasz szkolny mały / duży, prawie roczny podopieczny. Powstał z jednej cząsteczki siarczanu (VI) miedzi (II), a po ponad roku dokarmiania wykrystalizował do prawie kilogramowego kryształu.
Aby osiągnąć takie rozmiary musi być regularnie dokarmiany roztworami nasyconymi jego soli. Karmimy więc go wszyscy – od uczniów klas 0-3 z Przystanku Eksperyment, przez uczniów klas drugich z Laboratorium Małego Chemika, uczniów  z Chemicznych Stref Siódmej i Ósmej, po PALOńczyków.

Na zdjęciach Ósma Strefa Chemiczna sączy nasycone roztwory CuSO4 z zanieczyszczeń, które mogłyby zaburzyć proces krystalizacji.

Czytaj więcej

Szlachetna paczka

Szanowni Państwo,
w tym roku szkolnym nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do akcji Szlachetna Paczka. Opiekujemy się rodziną Pana Konrada (poniżej więcej informacji na temat rodziny). Uczestnicząc w akcji wspieramy rodzinę nie tylko materialnie, ale również dajemy jej nadzieję na lepszą przyszłość i wiarę w ludzi. Dzięki Naszej pomocy życie rodziny może się zmienić na lepsze. Jesteśmy przekonani, że udział w akcji przyniesie wiele dobrego także społeczności szkolnej. Wierzymy, że angażując uczniów  w pomoc innym uwrażliwiamy ich na potrzeby drugiego człowieka.

Samorząd Uczniowski kl. 4-8 wybrał 3 osobową rodzinę z gminy Piaseczno.

Historia rodziny:
Dopóki żyła żona pana Konrada i oboje pracowali ich sytuacja życiowa była na dobrym poziomie. Nawet po stracie pracy przez pana Konrada i zachorowania na nowotwór rodzina dobrze dawała sobie radę. Pan jest ojcem dwojga dzieci z upośledzeniem umysłowym . Niestety po śmierci żony sytuacja uległa pogorszeniu. Mężczyzna stara się zapewnić dzieciom niezbędne rzeczy nie zawsze jest to możliwe. Ze względu na niemożliwość podjęcia pracy utrzymują się tylko z zasiłków chorobowych w kwocie 3288 zł miesięcznie. Po odliczeniu wszystkich wydatków na utrzymanie w wysokości 1330 zł, pozostaje 653zł na osobę w rodzinie.

Piękno Rodziny:
Po śmierci żony i matki rodzina pana Konrada jest mocno ze sobą związana. Dzieci, choć niepełnosprawne doceniają samodzielność ojca w ich wychowaniu oraz zapewnieniu im najpotrzebniejszych rzeczy. Uwielbiają spędzać czas razem na świeżym powietrzu, jeżdżąc na rowerach i grając w piłkę. Pan Konrad stara się jak może żeby jego rodzina pomimo chorób i sytuacji w jakiej się znaleźli była szczęśliwa. Pomimo pomocy której czasem potrzebują sami też chętnie pomagają innym.

Trzy kluczowe potrzeby rodziny:  (To bardzo ważne, aby spełnić wyróżnione, 3 kluczowe potrzeby Rodziny. Liczymy, też że spełnimy pozostałe potrzeby Rodziny.)

1. Laptop
Daria uczy się w szkole specjalnej, nie ma komputera z którego mogłaby korzystać w razie nauki zdalnej bądź na co dzień.

2. Żywność trwała
Ze względu na niskie finanse rodzina kupuje tylko to co niezbędne.

3. Poduszka ortopedyczna do spania
W związku iż Pan Konrad ma problemy z kręgosłupem poduszka byłaby dobrym rozwiązaniem dla jego kręgosłupa a niestety nie stać go na jej zakup.

Jak można się włączyć w pomoc rodzinie p.Konrada?

1.Przynosząc potrzebne rzeczy do szkoły,  do 7 grudnia. Zostawiamy je u p. ochroniarza z dopiskiem Szlachetna Paczka. SZCZEGÓŁOWA LISTA RZECZY DO PRZYNIESIENIA ZNAJDUJE SIĘ POD LINKIEM : https://liblink.pl/OxSTkhAJbU

BARDZO PROSIMY O DOPISANIE IMIENIA, NAZWISKA I KLASY UCZNIA PRZY RZECZY, KTÓRĄ ZOBOWIĄZUJECIE SIĘ PAŃSTWO DOSTARCZYĆ. PROSIMY WPISAĆ TAKŻE ILOŚĆ.
Taka forma pozwoli nam uniknąć dublowania się produktów (RODZICE I UCZNIOWIE)

2. Pakując, ozdabiając oraz pisząc świąteczne kartki. Zajmą się UCZNIOWIE (w ramach wolontariatu szkolnego). UCZNIOWIE w dniach 7, 8 i 9 będą mogli zostać po lekcjach pod opieką nauczycieli i pomóc przygotować paczki.

3.Uczniowie co piątek będą sprzedawać wypieki w holu szkoły po 4, 5, 6 i 7 godzinie lekcyjnej. Można zapisać na wypieki u p. Katarzyny Naruszewicz lub u p. Justyny Karwańskiej – Olech. Zebrane pieniądze przeznaczymy na zakup prezentów dla Naszej Rodziny.

4.Pomagając w transporcie paczek do magazynu w Piasecznie (Biblioteka Miejska) (sobota 10.12 godz.9.00-21.00). Zgłoszenia do p. Katarzyny Naruszewicz

Pokażmy, że pomaganie ma moc. Samorząd Uczniowski klas 4-8

Czytaj więcej

Warsztaty językowe w Londynie dzień 1

14 listopada 50 osobowa grupa uczniów klas 8 wyjechała na 5dniowe warsztaty językowe w Londynie. Poza nauką języka angielskiego zwiedzaliśmy w pierwszym dniu muzea: Science oraz Natural History. Ogromne wrażenie wywarła na nas liczba eksponatów, która liczy ponad 70 milionów. Mogliśmy doświadczyć również bardzo popularnej atrakcji-symulowanego trzęsienia ziemi! Oj, doświadczenie to na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dorota Strzyżewska

Czytaj więcej

Którędy do Indii?

Uczniowie klasy 6b zmierzyli się dziś z trudną sztuką pracy z globusem i odtwarzaniem tras wielkich odkrywców. Czy Kolumb był rzeczywiście bohaterem? A może najeźdźcą? Wszyscy potrzebujemy bohaterów i tradycji, którym chcemy być wierni. Jednak to, kogo uważamy za bohatera, świadczy o naszych wartościach, czy europocentryzm jest nadal jedną z nich?

Zdjęcie przedstawia pomnik Kolumba z 1888 roku w Barcelonie. To właśnie tutaj odkrywca spotkał się z parą królewską po powrocie z Indii.

Czytaj więcej

Dzień Niepodległości

W tym roku klasy 4-8 uczciły dzień niepodległości śpiewająco, biorąc udział w konkursie piosenki patriotycznej. Warto pamiętać i przywoływać teksty i muzykę pieśni, które stały się świadkami naszej historii.
W przemówieniu do młodzieży pan dyrektor przypomniał także, jak ważne jest wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz docenienie pracy i poświęcenia wielu pokoleń Polaków. Dzięki nim możemy żyć w wolnym i bezpiecznym kraju.

Poziom wokalny i artystyczny oraz zaangażowanie uczestników zasługują na uznanie, wszystkim klasom serdecznie gratulujemy!

Justyna Podemska, Beata Chodkiewicz

Czytaj więcej
Najnowsze komentarze
    Archiwa