Spotkanie z Panią Marią Marjańską- Czernik

DSC_0746 (Copy)

Szkoła Marzeń ma bogatą tradycję spotkań z interesującymi ludźmi. Tym razem uczniowie klas czwartych mieli okazję poznać autorkę i tłumacza książek dla dzieci – panią Marię Marjańską-Czernik. Pretekstem do spotkania było wydanie książki „Chłopiec i pies”, którą pani Maria przetłumaczyła z języka czeskiego.

W rozmowie z pisarką uczniowie dowiedzieli się, co się kryje pod niewinnie brzmiącym tytułem; jak brzmią fragmenty książek w oryginale; czy tłumaczenie jest dochodowym zajęciem oraz znaleźli odpowiedź na wiele innych nurtujących ich pytań. Sami też pochwalili się książkami, które lubią, czytają i które poruszają trudne tematy.

Tekst i fotografie – Filip Łopuski

 

Spotkanie z Magdaleną Zarębską

P1200618

W Dniu Barbórki, czyli Święta Górników, 4 grudnia br. odwiedziła klasy trzecie pani Magdalena Zarębska – autorka książki pt. „Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali”.
Nikiszowiec to stara, górnicza dzielnica Katowic. Pisarka pochodzi z tego miasta – jest rodowitą ślązaczką, a jej książka napisana jest w dwóch językach: oficjalną polszczyzną oraz gwarą śląską.
W czasie spotkania uczniowie obejrzeli slajdy z Nikiszowca, usłyszeli opowieść o historii tej dzielnicy, poznali wierszyk o produktach otrzymywanych z węgla i zawierających węgiel (była to zabawa metodą dramy z użyciem rekwizytów), wysłuchali z płyty piosenki śpiewanej przez górnika gwarą śląską, poznali wiele słów z tej gwary, a także wysłuchali piosenki w gwarze kaszubskiej dla porównania. Działo się jeszcze wiele ciekawych rzeczy.
Spotkanie byłe świetnie poprowadzone i zgrane w czasie z tematyką aktualnie prowadzonych zajęć w klasach trzecich.

Joanna Jankowska

Wizyta Mistrzów Parolimpijskich

SONY DSC

Spotkania z niepełnosprawnymi sportowcami są dla uczniów dobrą lekcją. Lekcją, podczas której mogą przekonać się, że dla wielu osób, zwłaszcza niepełnosprawnych, nie ma rzeczy niemożliwych, a determinacją, poświęceniem i wolą zwycięstwa można wiele osiągnąć.

Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w takiej lekcji. Przyjechali do nas: Pan Stefan Makowski i Norbert Całka- wspaniali sportowcy, wielcy ludzie, którzy poświęcają swój czas, by spotkać się z młodymi ludźmi.

Fundacja „Akademia Integracji” wszystko co robi, opiera na zasadach wolontariatu i działalności non profit. Niemniej jednak można pomóc fundacji wpłacając darowiznę z dopiskiem „na cele statutowe” na konto: 96114020040000320274891202 Pieniądze pozwolą fundacji na jeszcze szersze działanie oraz dotarcie do szkół położonych w odległych obszarach Polski.

Aleksandra Baniewicz, Grażyna Malczyk

Szymon Bobrowski – aktor teatralny i filmowy

olbrychski

Daniel Olbrychski – aktor teatralny i filmowy

Liliana Bardijewska-1

Liliana Bardijewska – pisarka dla młodszych dzieci, autorka przedstawień teatralnych

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Piotr Kraśko – prezenter i dziennikarz telewizyjny

karasiński

Grzegorz Karasiński – geofizyk Polskiej Akademii Nauk

Hermaszewski

Mirosław Hermaszewski – kosmonauta i generał Wojska Polskiego

Fiedler

Arkady Fiedler – podróżnik, autor książek

SONY DSC

Bohdan Butenko – ilustrator i grafik

baczynski1_2010

Jerzy Baczyński – dziennikarz, redaktor naczelny tygodnika „Polityka”

SONY DSC

Adam Strzembosz – Prezes Sądu Najwyższego

Spotkanie z Panem Policjantem

DSCF8482

1 października uczniów klas 1-3 odwiedził Pan Policjant z Komendy Głównej Policji. Spotkanie z dziećmi rozpoczęło się od prezentacji różnych rodzajów umundurowania oraz  dokumentów, jakie powinien posiadać stróż prawa. Następnie Pan Policjant opowiedział naszym uczniom jakie zagrożenia mogą wystąpić, gdy dziecko zostaje samo w domu, jak właściwie zachować się w kontaktach z osobami obcymi oraz na co zwrócić uwagę  podczas korzystania z portali internetowych. Pan policjant  podkreślił też niebezpieczeństwo używania fajerwerków i petard oraz  przyglądania się z bliska zdarzeniom niebezpiecznym, takim jak np. wypadek samochodowy.  Kiedy padło pytanie „Czy wiecie, jak zachowywać się  na drodze?”, dzieci pochwaliły się znajomością znaków drogowych oraz  zasad bezpiecznego poruszania się.  Ważnym elementem spotkania były scenki dramowe  (obrazujące omawiane zagrożenia), w których nasi uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli.
Na koniec tak miłego spotkania dzieci podziękowały gościowi za przybycie i zrobiły sobie pamiątkową fotografię.

Aldona Sławińska

 

Spotkanie z pisarką Moniką Kowaleczko- Szumowską

Dnia 8 stycznia w naszej szkole odbyło się spotkanie z pisarką  Moniką Kowaleczko – Szumowską, która opowiadała o swojej najnowszej książce  „Gupikowo”. Jak się okazało wszyscy bohaterowie książki i historie, które im się przytrafiały miały miejsce naprawdę. Zabawne perypetie czwórki rodzeństwa, wesołej opiekunki Madzi i bardzo wielu ryb akwariowych opisane zostały z dużym humorem. Na zakończenie spotkania uczniowie mogli kupić książkę i zdobyć podpis autorki.

Aleksandra Baniewicz, Agnieszka Czernikowska

Spotkanie z p. Markiem Kamińskim

17 października odbyło się spotkanie uczniów
klas drugich z Markiem Kamińskim, polarnikiem, podróżnikiem,
żeglarzem, zdobywcą dwóch biegunów.

Dzięki barwnym opowieściom i projekcji
slajdów odbyliśmy podróż nie tylko na oba bieguny, czy
pustynię Gibsona, ale cofnęliśmy się czasie do lat dziecięcych
Pana Marka.

Dowiedzieliśmy się, że w wieku pięciu lat
miał poważne złamanie ręki, groziła mu amputacja. Pamięć o tym
doświadczeniu przyczyniła się do podjęcia decyzji o wyruszeniu z
niepełnosprawnym Jasiem Melą w podróż na biegun. Okres
rekonwalescencji Pan Marek samotnie spędził w jednym z łódzkich
szpitali oraz w sanatoriach. Wtedy narodziła się jego sympatia do
książek, które gwarantowały jedyną dostępną wówczas podróż.

Marek chłopiec, który miał marzenia,
przypomniał nam również, że każde nawet najmniejsze marzenie jest
ważne i warto nie walczyć.

BBC W SZKOLE MARZEŃ!!!

15 października gościła w naszej szkole telewizja BBC.
Ekipa telewizyjna kręciła reportaż o uczniach naszej szkoły Emelii i Harrym, którzy po kilku latach pobytu w Polsce wrócili do rodzinnej Szkocji.

Nasi byli uczniowie, którzy przyjechali na krótko do Polski, opowiadali reporterowi o swojej uczniowskiej przygodzie i nauce w Szkole Marzeń.

Była to doskonała okazja do spotkania z kolegami oraz nauczycielami, za którymi Emelia i Harry tęsknią w dalekiej Szkocji.