Uczymy nasze dzieci i młodzież wrażliwości na potrzeby innych

Trudno byłoby wyliczyć wszystkiej akcje charytatywne, w których biorą udział nasi wychowankowie i uczniowie oraz ich rodzice.

Od blisko 15 lat pomagamy gminnej Szkole Podstawowej w Leonowie (Lubelskie), walczącej o przetrwanie. Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia w naszych placówkach odbywają się licytacje, rodzice uczniów przynoszą różne dary, dzięki którym leonowskie dzieciaki co roku otrzymują świąteczne prezenty, a ich szkoła – wsparcie materialne. Licytacjom towarzyszą przedstawienia z udziałem uczniów i nauczycieli, więc pomagamy, bawiąc się.

Najmłodsi uczniowie najchętniej pomagają „braciom mniejszym”– zwierzętom. Co roku wspólnie z nauczycielami i swoimi rodzicami biorą udział w zbiórkach karmy oraz różnego rodzaju akcesoriów dla czworonogów, np. na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt Na Paluchu.

Z kolei nasi gimnazjaliści – za sugestią szkolnego pedagoga – postanowili zinstytucjonalizować swą aktywność, zrzeszając się w Szkolnym Klubie Wolontariusza „IUTUM”. Jak przystało na profesjonalistów, nawiązali współpracę z instytucjami o większym doświadczeniu w pomaganiu innym – Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, fundacją „Pomóż dorosnąć” czy hospicjum dla dzieci.

Większość naszych uczniów nie spotyka się na co dzień z biedą, cierpieniem czy innymi poważnymi problemami, dlatego chcemy poprzez akcje charytatywne uwrażliwić dzieci i młodzież na potrzeby innych.