„SZKOŁA MARZEŃ” W PEKINIE
                 30 listopada grupa 13 uczniów dzięki ogromnemu wsparciu Sponsorów, w tym również Szkoły Marzeń, wyruszyła do Pekinu aby reprezentować Szkołę i Polskę na Azjatyckiej Olimpiadzie Kreatywności.

Była 6.40 w poniedziałek, kiedy wsiedliśmy do samolotu na Lotnisku Chopina w Warszawie.   Przed nami   6000 km podniebnej żeglugi. Mimo wczesnej godziny wylotu i długiej podróży wszystkim dopisywały humory.  Cel był jeden-Pekin.

Po wielu przygodach i nieoczekiwanych sytuacjach w końcu dotarliśmy. Była 12.45  w środę, kiedy to nasz samolot „usiadł” na płycie lotniska w Beijing. Radość drużyn i opiekunów nie miała końca. Pekin przywitał nas pięknym słońcem oraz wcześniej nieznaną egzotyką.  A to dopiero początek…

Z lotniska udaliśmy się do naszego Hotelu. A tam pierwsi prawdziwi Chińczycy, pierwszy chiński posiłek i pierwszy „chiński” sen.  Wszystko co chińskie  do tej pory było nam obce. Przed nami 6 dni na poznanie kultury tego niezwykłego kraju.

Pierwsze dni pobytu poświęciliśmy na zwiedzanie. Zobaczyliśmy m.in. Mur Chiński, Zakazane Miasto, Plac Niebiański, Świątynię Nieba, Muzeum Jedwabiu, Muzeum Jedeitu.  Wzięliśmy również udział w warsztatach parzenia herbaty. To tylko niektóre z najważniejsze miejsc w Pekinie, które udało nam sie zobaczyć.  Byliśmy pod wielkim wrażeniem tego magicznego miasta i to co zobaczyliśmy na pewno na długo zostanie nam w pamięci.  Godziny spędzone  na odkrywaniu tego jakże innego świata okazały sie być jedynie preludium do tego co przed nami-Azjatycka Olimpiada Kreatywności.
Już sama Ceremonia Rozpoczęcia Olimpiady zapowiadała, że będzie to dla nas i pozostałych 2 tys. osób  niezwykłe wydarzenie. Na Olimpiadzie  spotkało się ok. 500 drużyn chińskich i 30 drużyn międzynarodowych z całego świata w tym nasze  dwie drużyny. Trzy dni Olimpiady przyniosły wiele emocji. Najważniejsze  dla nas były jednak  dwa zadania: Wyzwanie Specjalne i Wyzwanie na Już. Obie drużyny  w pocie czoła przygotowywały swoje rozwiązania aby zaprezentować się jak najlepiej. Ich kreatywność i niezwykłe zaangażowanie przyniosły efekty. Drużyna The Olgonators pod okiem Olgi Góreckiej zajęła I miejsce w Wyzwaniu Specjalnym, natomiast drużyna Green Dream  Iwony Puczki wywalczyła I miejsce w Wyzwaniu na Już.  BRAWO DRUŻYNY:)
W trakcie Olimpiady uczniowie nawiązali wiele nowych znajomości. Ich otwartość, serdeczność i doskonałe umiejętności językowe były widoczne na każdym kroku. BRAWO ANGLIŚCI :) Wasza praca nie poszła na marne. A nowe przyjaźnie międzynarodowe to dla uczniów niezwykłe przeżycie.

Emocje związane z Azjatycką Olimpiadą Kreatywności pewnie długo nie opadną. Czas jednak nieubłaganie szybko płynie.  Bogatsi o nowe doświadczenia, które wcześniej wydawały się nie do osiągnięcia wracamy do domu.

Azjatycka Olimpiada Kreatywności zdobyta!  BRAWO MY:)

Zapraszamy do galerii zdjęć. Liczymy, że krótka fotorelacja pozwoli wszystkim choć na chwilę znaleźć sie z nami w Pekinie.

„Patrz tam, gdzie inni patrzą, i zobacz to,
czego inni zobaczyć nie potrafią”

Clipboard01

W tym Roku Szkolnym nasi uczniowie zmierzą się z wyzwaniem udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności „Oczyma wyobraźni”. Destination Imagination (DI) jest największym na świecie programem dla dzieci i młodzieży zorientowanym na kreatywne rozwiązywanie problemów. Działa w 42 krajach na sześciu kontynentach, 48 stanach Ameryki Północnej oraz w Kanadyjskich prowincjach. Daje możliwość odkrywania i wydobywania niezmierzonych potencjałów dziecięcej wyobraźni. Jest też ekscytującą przygodą, dla tych którzy chcą rozwijać różne zdolności przydatne na całe życie. Przygotowania do Olimpiady w Naszej Szkole już się zaczęły. Niebawem więcej informacji na ten temat.

Iwona Puczka, Olga Górecka

odyseja_umyslu_logo_600
ODYSEJA UMYSŁU „Marzymy-Myślimy-Tworzymy”

W roku szkolnym ruszyła w naszej szkole I edycja Odysei Umysłu, w której biorą udział uczniowie klas piątych.

Odyseja Umysłu to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

Odyseja Umysłu to konkurs twórczego rozwiązywania problemów. Odyseusze pracują w drużynach, które reprezentują szkoły lub inne placówki edukacyjne i zazwyczaj liczą od 5 do 7 osób. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje trener, który integruje grupę oraz organizuje i moderuje jej pracę, ale nie sugeruje ani nie narzuca dzieciakom własnych pomysłów.

Jesienią każdego roku publikowanych jest pięć Problemów Długoterminowych. Drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie. Uczestnicy razem analizują zadanie i zastanawiają się, jak można sobie z nim poradzić. Następnie wspólnie decydują jak to, co w ich pomysłach najlepsze, połączyć w 8-minutową prezentację którą na wiosnę przedstawią sędziom oraz publiczności. Podczas konkursu zespół musi się także zmierzyć z Problemem Spontanicznym niepowtarzalnym zadaniem-niespodzianką, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzy w zaledwie kilka minut.

„Odyseja Umysłu uczy młodych ludzi stawiać czoła zmianom, zaszczepia w nich radość z nauki i wiarę we własne zdolności osiągania tego, co inni mogliby uznać za niemożliwe.”