IMG_6023

W kręgu antycznych bogów i herosów przebywali podczas wycieczki do pałacu w Wilanowie uczniowie klasy 5. Odkrywając „Mitologiczny kod Wilanowa” bezbłędnie odczytywali znaczenie zgromadzonych tam i nawiązujących do świata mitów dzieł sztuki. Zwiedzając apartamenty królewskie uczniowie celnie dostrzegali ukryte w licznych malowidłach i dekoracjach atrybuty antycznych bogów. Dzięki temu właściwie identyfikowali przedstawione na nich postacie. Przebywając w sypialni królowej i podziwiając umieszczoną tam rzeźbę sfinksa, przypomnieli sobie historię jego spotkania z Edypem. Z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowieści o Amorze i Psyche, przedstawionej na plafonach w wilanowskich galeriach ogrodowych. W pałacowej Wielkiej Sieni  z ogromnym zaciekawieniem przyglądali się przedstawionym tam czterem żywiołom. Trafnie rozszyfrowali też postać Eola i innych wiatrów oraz ich symboliczne znaczenie w odniesieniu do króla Jana III Sobieskiego. Rozwiązując liczne łamigłówki, zadania i rebusy uczniowie jeszcze lepiej utrwalili zdobytą na lekcjach wiedzę. Dodatkową atrakcją grudniowej wycieczki był spacer po otaczającym pałac ogrodzie.