Projekty międzynarodowe

Wymiana międzynarodowa w Krzyżowej

W dniach 10-14 września 2018 uczniowie naszej szkoły przebywali   z uczniami Abtei – Gymnasium z Pulheim koło Kolonii w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. Poniżej prezentujemy fragmenty ich relacji:

Wyjazd do Krzyżowej to najlepsza wycieczka podczas roku szkolnego. Podczas wyjazdu integrujemy się nie tylko  z Niemcami, ale też z osobami z innych klas. Ośrodek w Krzyżowej, niedaleko Wrocławia, jest idealnie przystosowany do tego typu wymian, a zajęcia są ciekawe i zabawne.                                                                                                                        

Alicja

Dla mnie wymiana z niemiecką szkołą w Krzyżowej była niesamowitym przeżyciem. Pierwszy raz miałem do czynienia z uczniami z Niemiec w moim wieku. Pomogło mi to rozwinąć moje umiejętności w zakresie posługiwania się językiem niemieckim w rzeczywistych sytuacjach. Według mnie takie wymiany mogą wiele nauczyć i zintegrować dwie obce społeczności.

      Wojtek

Naprawdę opłacało się pojechać do Krzyżowej. Spotkałam tam wiele fajnych osób, z którymi dalej utrzymuję kontakty. Już planujemy kolejne spotkanie tyle, że po stronie niemieckiej.

                                                                                                                                    Ola

Wyjazd do Krzyżowej był bardzo ciekawy, ponieważ poznałem nowych kolegów. Zajęcia były przydatne we wzajemnym poznaniu się. Podobała mi się również wycieczka do Wrocławia i chciałbym w przyszłości skorzystać jeszcze raz z takiego wyjazdu.

                                                                                                                                                            Leon

Na wyjeździe było bardzo fajnie. Niemcy byli mili i uczynni. Jeśli nadarzy się okazja, będę chciał pojechać jeszcze raz. Bawiłem się naprawdę super.

                                                                                                                                   Janek

Podobały mi się warsztaty, gdy się poznawaliśmy i  jak razem graliśmy w 2 ognie i piłkę nożną. Fajna było gra terenowa we Wrocławiu i oprowadzanie po Krzyżowej. `

                                                                                                                                                                   Krzyś

Od samego początku obawiałem się, że trudno będzie mi się dogadać z Niemcami, lecz po pierwszym spotkaniu okazało się, że daję sobie radę pod względem językowym, a osoby z Niemiec są bardzo sympatyczne. Cały wyjazd bardzo mi się podobał i chętnie bym pojechał jeszcze raz. Podczas zajęć udoskonaliłem język niemiecki i poznałem nowych przyjaciół.

                                                                                                                                  Grześ

Hotel w którym mieszkaliśmy był bardzo ładny i dobrze wyposażony, a posiłki nam smakowały. Bardzo podobał mi się ten wyjazd, ponieważ poznałam świetnych ludzi i utrwaliłam język niemiecki i angielski.

                                                                                     Hania

Jak na jeden tydzień, bardzo dużo się dowiedziałam o Niemcach i o ich języku. Poznałam tam bardzo fajnych i  przyjaznych młodych ludzi. Bardzo zachęcam do tego typu wyjazdów, spotykania się z kolegami z innych krajów i uczenia się w ten sposób języków.

                                                                                                                                                            Dominika

Wymiana polsko-niemiecka bardzo mi się podobała. Po zajęciach spędzaliśmy wspólnie czas, grając i rozmawiając ze sobą. Dzięki wymianie mam dużo nowych przyjaciół.

                                                                                                                                             Marysia

Dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za finansowe wsparcie naszego wyjazdu.

Kadra kierownicza też się uczy od innych

Żyjemy w turbulentnym otoczeniu, Świat się ciągle zmienia, a razem z nim systemy edukacji. Kadra kierownicza „Szkoły Marzeń” – organ prowadzący oraz dyrekcja – stara się trzymać rękę na pulsie edukacji. Podglądamy najciekawsze rozwiązania wdrożone w zagranicznych systemach oświaty, ale też uczymy się na błędach, które popełniają inni.

Służą temu wizyty studyjne, nieraz w ramach grantów unijnych. Dzięki nim podglądaliśmy, jak funkcjonują szkoły w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Szwecji, Hiszpanii czy odległej Japonii.

W trakcie takich wizyt mamy okazję dzielić się doświadczeniami z nauczycielami, dyrektorami szkół, władzami samorządowymi czy naukowcami. Rozmawiamy o sprawach fundamentalnych i pozornie błahych. I tak np. obserwacjom poczynionym w Kraju Kwitnącej Wiśni zawdzięczamy przekonanie, że przeszklone drzwi do klas są lepsze niż lite; wizyta w szkołach szwedzkich zaś uświadomiła nam, że pokój nauczycielski nie jest biurem, lecz również miejscem odpoczynku nauczycieli pomiędzy lekcjami, któremu sprzyjają odpowiednie meble. Niby drobiazgi, ale składa się z nich życie szkolne.

 

 

Wymiana międzynarodowa w ramach współpracy z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Krzyżowej

W dniach 11-15 kwietnia grupa uczniów z klas 1-3 naszego gimnazjum odwiedziła małą miejscowość na Dolnym Śląsku, która jest symbolem pojednania polsko-niemieckiego. Znajduje się tam Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, położony w dawnej posiadłości rodziny von Moltke, której ostatni właściciel – hrabia Helmut James von Moltke był założycielem jednej z najważniejszych grup opozycyjnych w nazistowskich Niemczech, tzw. „Kręgu z Krzyżowej” .
Uczniowie spotkali się z grupą swoich rówieśników z Gimnazjum im.Marion Dönhoff z Mölln, miasta położonego w landzie Schleswig-Holstein. Poznawali siebie i swoje zainteresowania oraz kraje. Brali wspólnie udział w grach integracyjnych oraz różnych warsztatach. Podczas wieczoru międzynarodowego prezentowali nakręcone o swoich szkołach i miastach filmy, a także swoje talenty.
Podczas pobytu zwiedziliśmy dom na wzgórzu, który był miejscem spotkań opozycjonistów i gdzie mieszkała rodzina von Moltke. Pojechaliśmy też na wycieczkę do Wrocławia, gdzie podziwialiśmy piękną starówkę, potem zaś uczniowie wzięli udział w grze terenowej „Krasnoludki we Wrocławiu”. Byliśmy również w Świdnicy, gdzie obejrzeliśmy m.in. Kościół Pokoju, największą drewnianą barokową świątynię na świecie. Ostatniego wieczoru odbyła się dyskoteka.
Żal było wyjeżdżać!
Nasz wyjazd wspierała finansowo Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Nauczyciel języka niemieckiego,
Małgorzata Sudziak