Ogólnopolski Konkurs Matematyczny ,,Puchacz Piotr”

W tym roku 14 marca nasza szkoła po raz czwarty przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Puchacz Piotr, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie na poziomach klas 1-3. Konkurs ma charakter stacjonarny i składa się z trzech etapów:

I etap – szkolny

II etap – międzyszkolny

III etap – ogólnopolski.

Podstawowym założeniem konkursu jest jego otwartość i dostępność.
Każdy uczeń bez wyjątku może spróbować swych sił i jest do tego serdecznie zachęcany!

II etap konkursu odbył się w maju. Z kolejnymi zadaniami matematycznymi mierzyli się nasi uczniowie, którzy zakwalifikowali się do II etapu:

Klasy 1

-Leon Zieliński

– Aniela Domagała

– Zenon Stawowczyk

– Jakub Kościelniak

– Antoni Kapica

– Maurycy Łopuski

– Apolonia Garbacz

Klasy 2

– Jan Konopko

Klasy 3

– Hugo Farrow

Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy uczestnictwa w matematycznym Konkursie “Puchacz Piotr”, a tym którzy przeszli do drugiego etapu mocno kibicujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Sylwia Przyborowska

Czytaj więcej

English Theatre

Kółko Teatralne, nazwane przez nas English Theatre, powstało po opracowaniu i wdrożeniu własnego programu zajęć pozalekcyjnych rozwijających zdolności i zainteresowania uczniów w zakresie kultury i literatury dla dzieci krajów anglosaskich.
Celem naszych spotkań są przyjemne i twórcze warsztaty teatralne, ale również przygotowanie uczniów do występów gościnnych w przedszkolach na terenie Piaseczna oraz jego okolic.
Pracę kółka teatralnego na początku każdego roku szkolnego rozpoczynamy od drobnych zadań ruchowych (ćwiczenia mimiczne – gestów, ruchów, uczuć, sytuacji, etc.), głosowych czy aktorskich. Następnie pojawiają się proponowane sztuki celem czytania tekstu z podziałem na role, zwracając jednocześnie dużą uwagę na głos (intonacja, akcent, uczucia). Na tym etapie staramy się zaangażować wszystkich uczniów w różnorodne role, aby poznali swoje preferencje. Kolejny krok należy do uczniów, którzy samodzielnie czy z pomocą nauczyciela dobierają teksty i role dla siebie. Warto zauważyć, że na koło uczęszczają dzieci z klas 2-3 i nie są dzielone na grupy wiekowe. Ponadto w tym roku grupa zdołała wystawić dwa przedstawienia, jedno w grudniu, z okazji Świąt Bożego Narodzenia, a drugie na wiosnę.

Zwieńczeniem kilkutygodniowej pracy uczniów w drugim semestrze były występy w wybranych przedszkolach. W maju uczniowie wystawili sztukę pt “The Gruffalo” (“Gruffalo”) w następujących przedszkolach:

“Hula Hop”
“Leśna Chatka”
“Baśniowy Zameczek”
“Panda”

Oto krótka fotorelacja z gościnnych występów w przedszkolach:

Magdalena Materek-Jabłońska

 

Czytaj więcej

Botanical Garden

Drugoklasiści rozpoczęli swoje wycieczkowe przygody na dwujęzycznej wycieczce w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie.

Przyjemny spacer ścieżkami pomiędzy najróżniejszą roślinnością z wielu krajów poprzeplatany był poszukiwaniem trzech drzew: Red Oak, Yellow Line i Weeping Cypress oraz wizytą w oranżerii.

Młodzi botanicy poznali jak w języku angielskim nazywamy części roślin.

Na koniec oczywiście wizyta w tutejszej kawiarence i zasłużone lody!

Czytaj więcej

Dzień zwierzaka

Pewnego kwietniowego dnia na szkolnym podwórku niespodziewanie pojawił się…pies. Potem następny. I jeszcze dwa kolejne. Jedne mniejsze, drugie większe, gładkie i kudłate, rasowe i kundelki. Jedne wchodziły, inne wychodziły, pod czujnym okiem właścicieli. Przybył również kot o lśniącej sierści i oczach okrągłych jak spodki…To były niecodzienne zajęcia w klasie 3b, związane z V edycją projektu “Lekturki spod chmurki”. Drugi etap tego projektu nosi tytuł “Bądź dobry dla zwierząt”. Uczniowie 3b  opowiadali o swoich zwierzętach – skąd wzięły się w ich domach, jakie mają upodobania, co potrafią, w jaki sposób należy się nimi opiekować. Zwierzaki zostały wygłaskane, wypieszczone, choć trochę oszołomione ilością wyciągniętych do nich rąk i ogromem dziecięcej miłości.

Potem przyszła kolej na gołębie pana Arka, które wyjątkowo przyjechały do szkoły samochodem w specjalnych skrzyniach. Obejrzeliśmy je dokładnie, po czym zostały wypuszczone przez właściciela. Niektórzy martwili się, czy ptaki na pewno trafią do domu…
Następnie oglądaliśmy prezentację o zwierzątkach, które nie mogły dotrzeć do naszej szkoły.
W ciągu kilku następnych dni docierały do nas kolejne zwierzaki. Były nawet rybki, które opuściły swoje akwarium i w ogromnym słoju zostały przyniesione do naszej sali.
Te wyjątkowe momenty na długo zostaną w naszej pamięci.
Czytaj więcej

Słodkie kodowanie

Jedną z ulubionych aktywności w klasie 0b jest kodowanie. Tym razem było to “słodkie kodowanie”. Zadaniem uczniów było zebranie z planszy słodyczy omijając napotkane przeszkody, a jednocześnie wybierając najkrótszą możliwą drogę. Zbudowanie wieży z kubeczków także było dużym wyzwaniem dla dzieci, gdyż wymagało od uczestników dużo cierpliwości i współpracy. Po kilku próbach cel został osiągnięty.

Sylwia Przywara

Czytaj więcej

Eko Stwory

Z okazji Dnia Ziemi klasa 2 a postanowiła wykorzystać materiały nadające się do recyklingu i stworzyła galerię niesamowitych Eko Stworów. Uczniowie tworzyli różnorodnych materiałów, wymyślali zastosowanie swoich robotów i tworzyli instrukcje ich obsługi. Zabawa bardzo przypadła wszystkim do gustu, a dodatkowo była bardzo pouczająca. Nasi mali wynalazcy na pewno świetnie będą dbać o nasza planetę!

Czytaj więcej

Święto flagi

Uczniowie klas pierwszych w trakcie zajęć z kodowania mieli za zadanie ułożyć obrazek na macie zgodnie z podawaną instrukcją. Początkowo kubeczki lądowały w różnych miejscach maty i wyobraźnia podpowiadała wiele odpowiedzi, jednak po jakimś czasie dzieciom udało się odgadnąć, że jest to flaga Polski.
Po zgadnięciu formuła zadania zmieniała się: uczniowie słyszeli współrzędne kubeczka i – zgodnie z wyobrażeniem – wskazywali kolor kubeczka, który należało położyć.
Pierwszaki to bystrzaki! Świetnie poradzili sobie z zadaniem.

Natalia Partyka

Czytaj więcej

W świecie książek

Klasa 0a miała okazję poznać rolę pisarza, ilustratora oraz introligatora. Wszystko to z okazji działu tematycznego, który znalazł się w naszych ćwiczeniach. Uczniowie poznali historię książek oraz ich drogę przebytą od starożytnych wersji do ebooków oraz audiobooków. Stworzyli nawet swoje gliniane tabliczki, na których ćwiczyli sztukę pięknego pisania! Mieli okazję wysłuchać baśni braci Grimm, a następnie zainspirowani nimi tworzyli swoje komiksy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Natalia Partyka

Czytaj więcej

IX Mistrzostwa Piaseczna Szkół Podstawowych o Puchar Burmistrza

Dnia 20 kwietnia odbyły się IX Mistrzostwa Piaseczna Szkół Podstawowych o Puchar Burmistrza. Zawody zostały rozegrane w 3 grupach wiekowych, klasy 1-2, 3-4 oraz 5-8 z dodatkowym podziałem na chłopców i dziewczynki.
W kategorii dziewczynek klasy 1-2 Szkołę Marzeń reprezentowała Gosia Rybka, która z wynikiem 4 punkty z 6 partii uplasowała się na podium, zajmując 3 miejsce spośród 11 uczestniczek.
Wśród chłopców klas 1-2 Szkołę reprezentowali Franek Siwiec i Kuba Jerominek. Obaj chłopcy zdobyli po 3,5 punktu z 6 partii i zajęli kolejno miejsca 17 oraz 14 na 44 uczestników.
W grupie chłopców klasy 3-4 wystąpili Olek Ziemski i Kajtek Dziok, którzy do ostatniej rundy walczyli o medale. Kajtek Dziok grał ostatnią rundę na 1 szachownicy z liderem rozgrywek.
Wygrana dawała Kajtkowi I miejsce, remis zaś III. Przeciwnik zaproponował Kajtkowi remis, jednak nasz zawodnik odrzucił propozycję i postanowił powalczyć o zwycięstwo w turnieju. Niestety nie udało się i Kajtek skończył zawody na VI miejscu z wynikiem 4 punkty z 6 partii. Pół punktu więcej zdobył Olek Ziemski dzieląc miejsca 3-4. Niestety przez gorsze dodatkowe wartościowanie zajął ostatecznie pechowe IV miejsce na 34 graczy.
Najliczniejszą grupę zawodników mieliśmy w kategorii chłopców klas 5-8, gdzie Szkołę reprezentowało aż 7 uczniów. Tutaj również do ostatniej rundy walczyliśmy o podium. Szymon Trzosiński przed ostatnią rundą zajmował trzecie miejsce i walczył o najwyższe trofea. Niestety przegrał w ostatnim pojedynku ze zwycięzcą zawodów i skończył ostatecznie na VII miejscu z 4 punktami na 6 partii. Pół punktu więcej zdobył Mateusz Macios, który był jednym z głównych faworytów w zawodach. Niestety wystarczyło to jedynie na IV miejsce. Po trzy punkty zdobyli Benedykt Rybczyński, Marcel Pisarski, Ignacy Stobiecki i Benjamin Szukalski, plasując się w połowie stawki. Dwa punkty zdobył jeszcze Marcel Gnyszka. W tej grupie wzięło udział 29 szachistów.

Czytaj więcej

Uprawa fasoli

Jak to w wiosnę przystało należy coś zasadzić, coś poobserwować. Klasa 0a postanowiła uprawiać własne fasolki. Na początek dzieci dowiedziały się czego potrzebuje roślina do wzrostu, następnie zasadziły swoje nasiona i… cierpliwie czekały. Doglądały. Podlewały. Aż pewnego dnia pojawiły się pierwsze korzenie! Teraz już nasze fasole mają również liście. Mamy nadzieję, że po zasadzeniu w domowym ogródku lub balkonie będzie można zebrać plony!

Natalia Partyka

Czytaj więcej

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji uczniowie klas 6 czytali wybrane bajki oraz baśnie swoim młodszym kolegom. Przeprowadzono quiz że znajomości książkowych bohaterów. Na koniec każdy wykonał swoją zakładkę do książki. Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak wiele korzyści daje czytanie książek – bawi, uczy, rozwija wyobraźnię i kreatywność, odpręża, wycisza i relaksuje.
Czytajmy!

Renata Tarasiuk

Czytaj więcej

Wymień książkę!

Witajcie uczniowie! Mamy przyjemność ogłosić, że rozpoczynamy akcję Bookcrossing w naszej szkole! W ramach tej inicjatywy zachęcamy Was do uczestnictwa w wymianie książek. Dołączcie do nas i rozszerzajcie świat literatury!

Miejsce na wymianę książek jest w przedsionku naszej szkoły!

Czytaj więcej
Najnowsze komentarze
    Archiwa