Niezwykła lekcja biologii klas 6

Nasza szkoła miała okazję uczestniczyć w mobilnych warsztatach przyrodniczo-muzealnych poprowadzonych przez pracowników Muzeum i  Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk. Uczniowie klas 6 obserwowali żywe okazy ślimaków lądowych. Ćwiczyli rozpoznawanie gatunków występujących w Polsce, charakterystyczne elementy budowy ciała mięczaków oraz zastanawiali się nad czynnikami zmniejszającymi liczebność tej grupy. Głównym celem działań edukacyjnych jest wzrost świadomości ekologicznej uczniów, rozwijanie aktywnych postaw wobec przyrody oraz kształtowanie odpowiedzialności za stan różnorodności biologicznej – tylko świadomy obywatel będzie potrafił „myśleć globalnie, zaś działać lokalnie” dla dobra nas wszystkich! Warsztaty były sfinansowane w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Społeczna odpowiedzialność nauki”. Bardzo dziękujemy!

Dorota Strzyżewska

Czytaj więcej

The painting

Uczniowie klasy szóstej poszerzali swoją wiedzę na temat malarstwa. Najpierw przestudiowaliśmy wspólnie obraz angielskiego malarza W. Turnera a następnie uczniowie mieli za zadanie wyszukać obraz, który ich zdaniem mógłby na co dzień cieszyć ich oko w ich własnym domu. Prezentacje, jakie uczniowie przygotowali na temat obrazów, które wybrali, były bardzo ciekawe.

Inga Łoś- Elżanowska

Czytaj więcej

Wodorotlenki w Strefie Chemicznej

Dziś na naszym kameralnym kółku postanowiliśmy wykorzystać odczynniki licealistów. Sprawdziliśmy rozpuszczalność sześciu soli w wodzie i jednego wodorotlenku. Zaobserwowaliśmy, że rozpuszczaniu NaOH w wodzie towarzyszy całkiem spora dawka energii termicznej. Następnie do każdej z rozpuszczonych soli dodaliśmy roztworu zasady sodowej i się zaczęło dziać! Otrzymaliśmy różnego koloru osady wodorotlenków nierozpuszczalnych w wodzie .
Pisanie reakcji było już tylko przyjemnością dopełniającą dobry czas spędzony w laboratorium.

Czytaj więcej

IX Mistrzostwa Piaseczna Szkół Podstawowych o Puchar Burmistrza

Dnia 20 kwietnia odbyły się IX Mistrzostwa Piaseczna Szkół Podstawowych o Puchar Burmistrza. Zawody zostały rozegrane w 3 grupach wiekowych, klasy 1-2, 3-4 oraz 5-8 z dodatkowym podziałem na chłopców i dziewczynki.
W kategorii dziewczynek klasy 1-2 Szkołę Marzeń reprezentowała Gosia Rybka, która z wynikiem 4 punkty z 6 partii uplasowała się na podium, zajmując 3 miejsce spośród 11 uczestniczek.
Wśród chłopców klas 1-2 Szkołę reprezentowali Franek Siwiec i Kuba Jerominek. Obaj chłopcy zdobyli po 3,5 punktu z 6 partii i zajęli kolejno miejsca 17 oraz 14 na 44 uczestników.
W grupie chłopców klasy 3-4 wystąpili Olek Ziemski i Kajtek Dziok, którzy do ostatniej rundy walczyli o medale. Kajtek Dziok grał ostatnią rundę na 1 szachownicy z liderem rozgrywek.
Wygrana dawała Kajtkowi I miejsce, remis zaś III. Przeciwnik zaproponował Kajtkowi remis, jednak nasz zawodnik odrzucił propozycję i postanowił powalczyć o zwycięstwo w turnieju. Niestety nie udało się i Kajtek skończył zawody na VI miejscu z wynikiem 4 punkty z 6 partii. Pół punktu więcej zdobył Olek Ziemski dzieląc miejsca 3-4. Niestety przez gorsze dodatkowe wartościowanie zajął ostatecznie pechowe IV miejsce na 34 graczy.
Najliczniejszą grupę zawodników mieliśmy w kategorii chłopców klas 5-8, gdzie Szkołę reprezentowało aż 7 uczniów. Tutaj również do ostatniej rundy walczyliśmy o podium. Szymon Trzosiński przed ostatnią rundą zajmował trzecie miejsce i walczył o najwyższe trofea. Niestety przegrał w ostatnim pojedynku ze zwycięzcą zawodów i skończył ostatecznie na VII miejscu z 4 punktami na 6 partii. Pół punktu więcej zdobył Mateusz Macios, który był jednym z głównych faworytów w zawodach. Niestety wystarczyło to jedynie na IV miejsce. Po trzy punkty zdobyli Benedykt Rybczyński, Marcel Pisarski, Ignacy Stobiecki i Benjamin Szukalski, plasując się w połowie stawki. Dwa punkty zdobył jeszcze Marcel Gnyszka. W tej grupie wzięło udział 29 szachistów.

Czytaj więcej

Wymień książkę!

Witajcie uczniowie! Mamy przyjemność ogłosić, że rozpoczynamy akcję Bookcrossing w naszej szkole! W ramach tej inicjatywy zachęcamy Was do uczestnictwa w wymianie książek. Dołączcie do nas i rozszerzajcie świat literatury!

Miejsce na wymianę książek jest w przedsionku naszej szkoły!

Czytaj więcej

Konkurs kuratoryjny z naszymi Laureatkami !

Dnia 19.04 w siedzibie WCIES w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Plastycznym Konkursie Kuratoryjnym “Mikrokosmos – to co najważniejsze”

Mamy się czym pochwalić, bo nasza Szkoła ma 3 Laureatki i jedną finalistkę konkursu.
I-sze miejsce w kategorii klas 6 zdobyła Martyna Wyród
I-sze miejsce w kategorii klas 7 zdobyła Marta Sidorzak
III-cie miejsce w kategorii klas 7 zdobyła Zuzanna Jura
Wyróżnienie w kategorii klas 6 zdobyła Michalina Korytek.
Dziewczyny są naszą artystyczną dumą i radością!
Bardzo bardzo gratulujemy, tym bardziej, że Konkurs kuratoryjny jest punktowany na świadectwie ukończenia Szkoły Podstawowej.
Brawo!!!!
Wasza dumna z Was
Pani od plastyki
Czytaj więcej

Szkolny Konkurs Spelling Bee

Mamy przyjemność ogłosić zakończenie finału naszego szkolnego konkursu Spelling Bee! To wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło uwagę uczniów z różnych klas było niewątpliwie pełne emocji, a uczestnicy wykazali się ogromną determinacją i talentem.

Każdy finalista zaprezentował imponujące umiejętności ortograficzne, pokazując, że nauka języka angielskiego w naszej szkole ma solidne fundamenty.

Po wielu rundach konkursowych, emocje sięgnęły zenitu, gdy doszło do ostatecznego starcia. Ostateczna walka o zwycięstwo była niesamowicie zacięta, a uczniowie prezentowali się na najwyższym poziomie.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom za ich wysiłek i zaangażowanie!

Aleksandra Kowalczyk

Czytaj więcej

Sukces naszej uczennicy

Uczennica klasy 4 Weronika Stobiecka dostała rolę Chochlika w spektaklu Balladyna wystawianym w Teatrze WAM.
„Balladyna” to współczesne spojrzenie na dramat Juliusza Słowackiego w musicalowej odsłonie. Spektakl o próbie zrozumienia trudnych emocji młodych ludzi, walce z własnym gniewem, poszukiwaniu „siebie” oraz lekarstwa na naprawę relacji z bliskimi. Nietuzinkowa scenografia, zaskakujący scenariusz i emocjonująca muzyka.

Podczas pierwszego spektaklu towarzyszyły jej kolezanki z klasy i wychowawczyni, Pani Kaja.

 

Czytaj więcej

Jak pięknie się różnić

Klasa 5d na godzinie wychowawczej zastanawiała się ostatnio czy bardzo się między sobą różnimy. Edukator z Muzeum Polin starał się wraz z młodzieżą odpowiedzieć na pytanie czy słowa „tolerancja, komunikacja i integracja”są wciąż aktualne czy raczej niekoniecznie. Lekcja traktowała o trudnościach wynikających z nierówności. Uczniowie zastanawiali się jak je pokonać. Pomysły były bardzo interesujące, przyznać należy.

Inga Łoś- Elżanowska

Czytaj więcej

Wyjazd do Teatru WAM na sztukę FAIR PLA

Z okazji DRUGIEGO DNIA WIOSNY uczniowie klasy 5c i d wybrali się do TEATRU WAM na sztukę „FAIR PLAY” nagrodzoną przez Polski Komitet Olimpijski za szerzenie wartości fair play.

Czytaj więcej

FINAŁ PROGRAMU „RAZEM DLA LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI” SPOTKANIE KLUBÓW W CENTRUM NAUKI KOPERNIK

25 marca w Centrum Nauki Kopernik odbyło się podsumowanie projektów Klubów Młodego Odkrywcy (KMO), które były realizowane w ramach programu “Razem dla Lepszej Przyszłości”. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło kilkanaście klubów MO  w kopernikowej przestrzeni konferencyjnej. Doświadczanie i odkrywanie to zawsze najlepszy sposób na integrowanie się i wspólną naukę.  Program “Razem dla Lepszej Przyszłości” jest niezwykle cenny, pomaga polskim i ukraińskim dzieciom oraz ich rodzinom poznać swoje języki i kultury podczas wspólnych zajęć opartych na eksperymentowaniu i konstruowaniu. To piękny przykład, jak nauka może łączyć ludzi! Jesteśmy niezwykle dumni, że jako szkoła oraz prowadzony przez nas klub „Eksploratorzy przyrody” mógł być częścią tego programu!

Dorota Strzyżewska

Opiekun KMO „Eksploratorzy przyrody”

Czytaj więcej

The author whose books I like – projekt klasy 7 TEKST

W ramach poszerzania wiedzy o świecie, na lekcjach języka angielskiego, uczniowie klasy 7 rozmawiali na temat autorów książek, które lubią czytać. Uczniowie prezentowali interesujące fakty dotyczące tych pisarzy jak również opowiadali o swojej ulubionej książce. Dowiedzieliśmy się, że Ernest Hemigway był bardzo kochliwy i miał cztery żony oraz że jego mama chciała aby koniecznie był dziewczynką zanim się urodził…
Lekcja była naprawdę interesująca!

Inga Łoś-Elżanowska

Czytaj więcej
Najnowsze komentarze
    Archiwa