Wizyta studyjna w Brukseli

Bruksela – siedziba króla Belgii, Unii Europejskiej, NATO i Beneluksu. Miasto ma charakter kosmopolityczny, jest barwne i tajemnicze. Dzięki Przedstawicielstwu Komisji Europejskiej w Polsce, dwie nauczycielki naszej szkoły miały zaszczyt wziąć udział w spotkaniu pt: „Polish Teachers engaged in the EU education in schools”. Była to wyjątkowa szansa, jedynie 29 nauczycieli z całej Polski mogło wziąć udział w tym wydarzeniu.

W czasie wizyty miałyśmy okazję nie tylko zwiedzić Brukselę i wędrować śladami wszystkich instytucji UE, mogłyśmy także wziąć udział w prelekcjach, dyskusjach i wykładach zorganizowanych dla nas w Berlaymont – siedzibie Komisji Europejskiej.  W czasie  spotkań poruszano tematykę dotyczącą nas wszystkich: np. walki  z pandemią COVID i roli szczepionek w tym trudnym procesie. Kwestie społeczne omawiane były bardzo szeroko, o czym przekonałyśmy się w czasie panelu dotykającego tematu polityki europejskiej w obszarze zatrudnienia  młodych  ludzi, czy działań UE na rzecz walki z dezinformacją. Zorganizowano dla nas także spotkanie zachęcające do zaangażowania się w program Erasmus+. Nasza szkoła od wielu lat jest beneficjentem tego programu, a spotkanie pokazało nam ponownie, jak ważne jest uczenie się od siebie nawzajem i ciągły rozwój edukacji we wszystkich państwach partnerskich.
Niewątpliwym gwoździem programu było spotkanie z Petrem Moozem, Senior Expertem z oddziału Dyrekcji Generalnej ds. budżetu. Prelegent szczegółowo przedstawił rolę i funkcjonowanie Komisji Europejskiej w roli politycznego organu wykonawczego UE. Wspólnie zastanawialiśmy się, czy rzeczywiście to właśnie przysłowiowa Bruksela  decyduje o wszystkim, co  dzieje się w państwach członkowskich. Wykład pokazał funkcjonowanie unii jako całości, ale podkreślał ideę suwerenności państw członkowskich.

Ważnym elementem wizyty było również spotkanie z polskimi europosłami uświetnione późniejszą wizytą w Parlamentarium oraz w Centrum Experience Europe.
Bruksela to miejsce, które zapada w pamięci. Wyjeżdżając czułyśmy ogromny niedosyt i  chęć dalszego eksplorowania miasta, jego historii i złożonej kultury. Bez wątpienia jest to miasto, w którym zapadają decyzje mające wpływ na  los Europejczyków i Europy. Koniecznie musimy tam wrócić!

Kaja Ruszkowska – uczestniczka wyjazdu