Erasmus+

ERASMUS+ W SZKOLE MARZEŃ

Na przełomie maja  i czerwca 2022 roku nasza szkoła gościła uczniów i nauczycieli ze szkół z Chorwacji, Hiszpanii, Litwy, Turcji oraz Rumunii.
Spotkanie projektowe było efektem trzyletniej współpracy szkół w ramach  realizacji założeń projektu Erasmus+ “Music to all”. Mobilność w Polsce stanowiła ostatnie, podsumowujące spotkanie.

Projekt pt. „Music to all” zakłada międzynarodową współpracę, w której wspólnym mianownikiem są muzyka i szeroko rozumiana kultura, a których celem jest odkrycie przez młodzież, że więcej nas łączy, niż dzieli. Muzyka stanowi uniwersalny język, którym mogą porozumiewać się ludzie bez względu na swoje pochodzenie. W czasie warsztatów powstały słowa i muzyka do piosenki: „All we need is peace”; uczniowie mieli także okazję wziąć udział w lekcji grania na perkusji, wykonali także  we własnej aranżacji piosenkę  pt: „Zombie”, której treścią młodzież chciała zwrócić uwagę na  okrucieństwa wojny toczącej się za wschodnią granicą.
Nasi goście wzięli także udział w międzynarodowych rozgrywkach sportowych, upiekli kiełbaski na terenie  Zimnych Dołów, odwiedzili PKiN, Muzeum im. Fryderyka Chopina oraz w Sejm RP. Tydzień projektowy został uświetniony spotkaniem z władzami samorządowymi, których reprezentantami byli burmistrz miasta i gminy Piaseczno – Pan Daniel Putkiewicz, oraz jego zastępczyni – Pani Hanna Kułakowska-Michalak. W czasie spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z obszernymi działaniami podejmowanymi na terenie gminy. Kolejnym gościem naszej grupy była Pani Justyna Napiórkowska, ekspertka sieci Team Europe współpracującej z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Tematem spotkania były wspólne korzenie kultury europejskiej, jej współczesne cechy, ale także wynikające z tego  wyzwania  ekologiczne oraz kontekst i założenia kulturowe i ekologiczne projektu unijnego Bauhaus.

Gwoździem programu był jednak koncert zespołu Łysa Góra, wydarzenie to było wielką dawką energii dla słuchaczy, którzy pląsali w rytm dźwięków muzyki folkowej, mocno zakorzenionej w słowiańskiej kulturze.

Spotkanie projektowe to nie tylko realizacja założeń projektu, to także przyjaźnie  zawarte  pomiędzy uczestnikami, a te, trwają często o wiele dłużej, niż sam projekt.
Projekt Music to  all jest realizowany z funduszy europejskich programu Erasmus+.

koordynator projektu
Kaja Ruszkowska


Wyjazd do Rumunii w ramach projektu ERASMUS+ Music to All
W dniach 13 – 19 marca uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w spotkaniach projektowych w  Bukareszcie w Rumunii. Był to doskonały czas, aby zapoznać się nie tylko z kulturą tego kraju ale także nauczyć się wielu ciekawych rzeczy na temat muzyki ludowej – bo taki był główny cel tego wyjazdu.
Pierwszy dzień to przede wszystkim zapoznanie się uczniów oraz nauczycieli, spotkania w szkole i ceremonia otwarcia. Sprawdziliśmy się również w odgadywaniu utworów muzycznych i innych zagadek związanych z muzyką – na platformie Kahoot grupa Chorwacka przygotowała grę, którą nasza drużyna wygrała!
Drugiego dnia mieliśmy dzień wypełniony warsztatami – tanecznymi – nauka wybranego tańca z każdego kraju, perkusyjnymi – wszystko może służyć jako instrument muzyczny. Zwiedziliśmy też Muzeum Wsi – skansen. Mieliśmy do wykonania aż 25 różnych zadań – nie było łatwo ale daliśmy z siebie wszystko!
Trzeci dzień to warsztaty dotyczące muzyki – każdy kraj przygotował po dwie prezentacje. Pierwsza na temat muzyki ludowej, a tematem drugiej był : „Muzyka bez barier”. Po warsztatach w szkole udaliśmy się do pięknego Pałacu Parlamentu – drugiego co do wielkości budynku na świecie, którego można podziwiać również z kosmosu!
Czwartego dnia udaliśmy się na całodzienną wycieczkę do średniowiecznego Zamku w Branie, czyli słynnej siedziby Hrabiego Drakuli. Przywitał tam na śnieg, którego nie do końca się spodziewaliśmy!
Ostatniego dnia po rozdaniu nagród za udział we wszystkich konkurach udaliśmy się na spotkanie do Urzędu miasta Bukareszt. Obejrzeliśmy dwa filmy dotyczące miasta, mieliśmy spotkanie z przedstawicielem Burmistrza.
Każdego dnia mieliśmy również okazję spróbować tradycyjnych potraw rumuńskich, spędzić czas razem, zaprzyjaźnić się.

Zapraszamy na fotorelację z wyjazdu do Rumunii.

Ewa Tomaszewska


W dniach 04.04-09.04 odbyło się kolejne spotkanie w ramach realizacji projektu Erasmus + „Music to All”. Gościliśmy w chorwackiej szkole im. Branimira Markovica w miejscowości Ravna Gora w Chorwacji. W ciągu tych kilku dni mogliśmy uczestniczyć w bardzo interesujących warsztatch muzyczanych obejmujących narodowe tańce krajów biorących udział w projekcie, warsztaty chóralne i integracyjne. Oprócz tego zwiedziliśmy fantastyczne miejsca w północnej Chorwacji m.in. Plitvickie Jezera, czy miasto Rijeka. Mogliśmy obcować z bałkańską kulturą, próbować lokalnej kuchni i przede wszystkim dzielić się doświadczeniami i integrować z innymi uczestnikami projektu. Na podsumowanie mobilności mieliśmy okazję podziwiać poruszające występy chorwackich uczniów i lokalnych artystów, oraz wreszcie sami  zaprezentować owoce wcześniejszych warsztatów podczas występu w miejscowym domu kultury. Nie zabrakło też odrobiny sportu. W przedostatni dzień pobytu zostaliśmy zaproszeni przez burmistrza Ravnej Gory do kręgielni.

Cały wyjazd był wspaniałym doświadczeniem, który oprócz walorów edukacyjnych pozostawił w naszych głowach cudowne wspomnienia i niejednokrotnie pozwolił nawiązać nowe przyjaźnie.

Krystian Jędrzejczyk


Erasmus+ Music to all

W dniach 3-9 października 2021 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu projektowym w Kybartai na Litwie. W ciągu zaledwie  kilku dni mieliśmy okazję:
– spotkać się z burmistrzem miasta
– wyjechać do Wilna, w którym czekał na nas były premier Litwy: Algirdas Butkevičius,
– zobaczyć Ostrą Bramę oraz miejsce, w którym przemawiał Dalajlama
– zobaczyć małe, malownicze miasteczka litewskie,
– wysłuchać opowieści o trudnym sąsiedztwie z  Obwodem Kaliningradzkim,
– nawiązać nowe relacje z uczniami chorwackimi, hiszpańskimi, tureckimi, litewskimi i rumuńskimi,
– zwiedzić parlament litewski
– wdrapać się na wzgórze, by oglądać Wilno nocą stojąc koło giedyminowskiej wieży…

Zapraszam na fotorelację z mobilności na  Litwę.

Kaja Ruszkowska
koordynator projektu


  

Erasmus+
Litewska przygoda

W październiku 2021 roku mieliśmy okazję wziąć udział w programie Erasmus+ i odwiedzić Litwę. W spotkaniu uczestniczyły następujące kraje: Litwa, Chorwacja, Turcja, Hiszpania, Rumunia i Polska. Nasz projekt nazywa się “Music to all”, więc uczestniczyliśmy w wielu ciekawych warsztatach np. próbowaliśmy grać na bębnach afrykańskich, ale też byliśmy z wizytą w Paežerai Manor, gdzie słuchaliśmy brzmienia dawnych instrumentów i tańczyliśmy w kółeczku.

Pierwszy dzień pobytu zaczęliśmy od ceremonii powitalnej, zajęć rytmicznych i wycieczce prowadzonej przez uczniów po Kybartai. We wtorek z rana wybraliśmy się do burmistrza miasteczka, w którym był nasz hotel. Potem wszystkie kraje przedstawiły prezentacje o ich ojczystych piosenkach. W naszym przypadku były to “Mury” Jacka Kaczmarskiego. Prezentację uświetnił występ naszego ucznia, Kuby, który zagrał ten utwór na pianinie. Następnie wybraliśmy się na warsztaty pieczenia chleba, w trakcie których słuchaliśmy opowieści o tradycyjnej kuchni litewskiej.

Nasz grafik trzeciego dnia był pełny atrakcji, ponieważ w planie była wycieczka do Wilna. O 7:00 rano zerwano nas z łóżek i wyruszyliśmy w naszą podróż życia. Naszym pierwszym przystankiem był zamek w Trokach, położony w malowniczym miasteczku nad jeziorem Galwe. Potem czekała nas wizyta w parlamencie litewskim, w którym spotkaliśmy się z byłym premierem Algirdasem Butkevičiusem. Oglądaliśmy wszystkie sale sejmowe, galerie zdjęć osób z całego świata, które złożyły tan wizytę. Słuchaliśmy o tym, jak Litwa odzyskała niepodległość od ZSRR w 1991 i omawialiśmy protokół dyplomatyczny. Później miła pani przewodnik oprowadzała nas po stolicy Litwy. Zwiedziliśmy między innymi: Ostrą Bramę, uniwersytet założony przez Stefana Batorego, stare miasto, pomnik Adama Mickiewicza i rzeźbę upamiętniającą wizytę Dalajlamy. Na koniec (po kolacji oczywiście) poszliśmy zobaczyć wieże Giedymina.

Czwarty dzień był zdecydowanie jednym z najlepszych. Rano wybraliśmy się do tzw. litewskiego Paryża, miejsce było bardzo urokliwe. Najpierw zwiedziliśmy posiadłość. Potem wdrapaliśmy się na wieże widokową, po czym wszyscy zamieniliśmy się w prawdziwe jesienne osoby i zaczęliśmy robić klimatyczne zdjęcia pośród setek mieniących się w promieniach słońca liści. Następnie nasz przewodnik pokazał nam muzeum. Największą atrakcją były wypchane zwierzęta leśne. Na koniec posłuchaliśmy tradycyjnych instrumentów ludowych. Pani Ilona (koordynatorka litewska) zabrała nas również na koncert lokalnej orkiestry, która różni się od innych tym, że gra muzykę współczesną. Nam zagrali między innymi “Bad Guy” autorstwa Billie Eilish. Wieczorem udaliśmy się na kolację pożegnalną. Ten dzień był również dniem rozstania się z Dajaną, Lucią i Gabrielą (dziewczynami z Chorwacji).
Piąty dzień był najspokojniejszy, ponieważ rano mieliśmy warsztaty, potem wróciliśmy do hotelu i zaczęliśmy się pakować. Drudzy wyjechali Rumuni i Turkowie. Niedługo po nich Hiszpanie i zostaliśmy sami.

Podsumowując jeśli kiedykolwiek dostaniecie możliwość pojechania na Erasmusa to koniecznie jedźcie!

Hanna Rozegnał, uczestniczka projektu, uczennica klasy 7a.


Nasza Szkoła beneficjentem programu Erasmus+

W latach 2019-2021 będziemy realizowali cele projektu pt: Music to all. Naszymi partnerami są szkoły z: Hiszpanii, Litwy, Chorwacji, Turcji oraz Rumunii.
W dniach 24-29 listopada 2019 r. odbyło się  pierwsze, robocze spotkanie organizacyjne nauczycieli. Gospodarzami spotkania była hiszpańska szkoła Colegio Público Lope de Vega w Leganés. W czasie pobytu w Hiszpanii wraz z nauczycielami wszystkich szkół zaplanowaliśmy szczegółowo pracę nad projektem, którego temat nawiązuje do tego, co łączy wszystkie narody, bez względu na to, jakim posługują się językiem i w której części Europy żyją. Muzyka, choć różne są jej oblicza, porusza każdego z nas i jako taka, staje się więc uniwersalnym środkiem komunikacji.

W czasie pobytu w Hiszpanii mieliśmy także okazję zwiedzić szereg kulturowych perełek, a pośród nich m.in.: zbudowany w I w. n. e. rzymski akwedukt oraz średniowieczny zamek Alcázar w Segowii (prawdopodobnie sam Walt Disney zainspirował się tym widokiem tworząc scenerię dla Śpiącej Królewny), wielokulturowe Toledo i Madryt, w którym byliśmy odbiorcami opery w teatrze Zarzuela.

Kolejne spotkania z udziałem Uczniów przewidziane są na rok szkolny 2020/2021.

Regulamin rekrutacji uczniów i formularz zgłoszeniowy

Regulamin konkursu na logo

Koordynator projektu,
Kaja Ruszkowska